gronden en twee kleuren groen voor kleigronden. Met blauw zijn (grote) wateren en met rood is bebouwd gebied aangegeven. Het voorkomen wordt aangegeven met stippen. Deze stippen staan in vastgestelde kilometerhok- ken, volgens een (internationale afspraak om plaatsaanduidingen te registreren. Hierbij is gerekend met waarnemingen, d.w.z. één waarneming betekent dat de betreffende soort één keer in het betreffende kilometerhok is waar genomen, ongeacht het aantal exemplaren van de soort. De drie gebruikte stipgroottes zijn van klein tot groot respectievelijk: '1 of 2', '3 t/m 10' en 'meer dan 10' waarnemin gen. Een uurhok is 25 vierkante kilometers groot en bestaat uit 5x5 kilometerhokken (5 kilometer is een uurgaans). Veel analyses zijn uitgevoerd op uurhok-niveau. De analyses zijn gebaseerd op het databestand dat waarnemingen bevat tot en met eind 2005. In een aantal gevallen hebben we er voor geko zen om ook waarnemingen uit het seizoen 2006 in de stippenkaarten te betrekken, met name als er sprake was van spectaculaire uitbreidingen van areaal en opmerkelijke zwervers. SOORTENBESCHRIJVING OF VERANDERINGEN WEERGEVEN? Gaandeweg deed zich de vraag voor bij de redac tie of het centrale deel van dit boek nu de bespre king van de in Zeeland voorkomende libellen moest worden of de veranderingen in de libellen- fauna. Dit laatste geeft een veel beter beeld van de dynamiek rondom libellen. Hoofdstuk 5 geeft 10 una 'Artandica ons dit beeld en het is een hoofdstuk geworden voor de echte liefhebber, die zich gretig op de overzichtstabellen kan storten om die verande ringen goed in beeld te krijgen. NAMEN In hoofdstuk 6 vindt u een betoog over de her komst van de wetenschappelijke (Latijnse), Nederlandse en enkele Zeeuwse libellennamen. Tot slot zijn opgenomen: een overzicht van alle waarnemers en fotogra fen, een overzicht van de gebruikte literatuur, met een lijst van in of over Zeeland gepubliceerde artikelen, een register van de Nederlandse en wetenschap pelijke namen van de in dit boek genoemde organismen. We wensen u veel lees- en kijkplezier toe.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 14