IN ZEELAND Vrouwtje staat in het hollebollig grasland. Hier groeit ook Riet dat voor de benodigde luwte zorgt. Ondanks gericht zoeken, met name in de vele met water gevulde kuiltjes van pootafdrukken van koeien, zijn er geen larven gevonden. Beide bovengenoemde Zeeuwse gebieden vol doen aan de biotoopvoorwaarden, evenals het gebiedje 'De Nol' bij Philippine in Zeeuws Vlaan deren, waar zowel in 2004 als in 2006 een man netje is waargenomen. Daarnaast zijn nog een aantal exemplaren waar genomen in kleinere gebieden. Het in stand houden van oude holbollige gras landen en nieuwe aanleg van nieuwe ondiepe, licht brakke wateren kan het voorkomen van deze soort wellicht bevorderen. Vroegste waarneming 31 juli (2004), laatste waarneming 23 augustus (2004). larvale stadia, ligt het zwaartepunt van de ont wikkeling van de larven in de natte perioden van het vroege voorjaar en de zomer. De levenscyclus van de soort wordt meestal voltooid in één jaar, maar duurt soms ook twee jaar, dan moeten de larven een extra winter overleven. Larvenhuidjes zijn gevonden op diverse moerasplanten op 10 tot 40 cm hoogte. Zeer zeldzaam, plant zich in sommige jaren voort, permanente vestiging niet uitgesloten. De Zuidelijke glazenmaker is in Zeeland inmiddels op minstens vijf plaatsen gezien. In het gebied van voormalig Fort den Haak (Vrouwenpolder) op Walcheren en op de Schotsman aan de andere kant van het Veerse Meer op Noord-Beveland heeft de soort zich enkele jaren kunnen handha ven.. Kenmerkend voor het gebied Fort den Haak is dat er het hele jaar een ondiep laagje water Libcffctin Zeeland 149

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 153