GROTE KEI ZERL1BEL Anax imperator Peter Geene Mannetje Koning, keizer, admiraal... nee, deze libel dankt zijn naam niet aan het voorkomen van rangen en standen in het libellenrijk; hij ontleent zijn keizerlijke titel aan het feit dat hij de grootste libel van ons land is met 8.2 em! "Is er dan ook een koningslibel?", vroeg iemand een keer tijdens een excursie. Nee, de Latijnse naamgevers heb ben niet zo'n vorstelijke indeling bedacht. Alleen de afwijkende Duitse naam 'Königslibelle' voor deze soort duidt op een wat vreemde poging om een juiste ordening in rangen aan te brengen, in de andere talen is keurig het Latijnse 'imperator' vertaald. Een andere reden om hem keizerlijk te sieren kan geweest zijn dat het mannetje een heersende indruk maakt terwijl hij hele dagen boven zijn waterrijk rondjes vliegt, waarbij hij de boel gron dig inspecteert. Deze inspectie betreft dan zowel de jacht op slachtoffer-vliegjes als de vrouwtjes van zijn soort, die onder zijn wakende oog de eitjes afzetten. Het mannetje is voornamelijk blauw met over de bovenkant van het achterlijf een dikke zwarte streep; de zijkanten van het borststuk zijn groen en ook de zijkanten van de eerste twee segmen ten van het achterlijf kunnen groenig zijn. Jonge mannetjes zijn lichtgroenig en de achterlijfstreep is nog bruin. Vrouwtjes zijn minder blauw met een groenblauw borststuk en de dikke streep bovenop het achterlijf is bruin. BIOTOOP Kenmerkend voor deze grote soort is het voor komen bij allerlei grote en brede voedselrijke wateren of vijvers. Een ronde en overzichtelijke 1 52 Fauna Zeelancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 156