IN ZEELAND oppompen van vleugels en achterlijf. Meestal kruipen zij slechts enkele tientallen centimeters langs in het water groeiende stengels omhoog, maar er zijn ook larvenhuidjes aangetroffen op wel 10-20 meter afstand van het water. Later op de dag zie je vrijwel geen uitsluipende exempla ren meer. in het water blijven. Eind oktober stopt de ont wikkeling voor de wintermaanden en deze gaat pas verder in mei; hierdoor kan ook deze soort strengere winters overleven. Voor het uitsluipen wordt een geschikte plek uitgezocht. Snel opwarmende glooiende oevers lijken niet direct nodig voor de larven. Wel is waargenomen (waterwinkanalen duingebied Oranjezon; kasteelgracht Westhove) dat meer dere larven tegelijk zich verzamelen tussen het riet op een plaats waar al 's ochtends vroeg de zon komt. De larven beginnen al 's nachts of voor zonsop komst te kruipen en halverwege de ochtend zijn ze klaar met het hele proces van uitsluipen en Algemeen in de hele provincie. Nederland ligt ongeveer op de noordelijke grens van het Europese verbreidingsgebied. De soort is zeer algemeen in vrijwel alle Zeeuwse wateren en grotere vijvers. Het meest algemeen is deze soort op zandgronden, zoals duinen, maar in Zeeland zeker ook op kleiplassen en poelen. In een diepgelegen schapenput vol Krabbescheer en Drieblad, in een weiland (Schouwen, Noord- gouwe) met een hoge bomenrij aan een zijde, trof ik in mei 2004 25-30 gelijktijdig uitkomende juvenielen aan. De put met een doorsnee van 9 m biedt slechts een territorium voor 1 mannetje, dus de rest verdwijnt naar sloten en plasjes in de omgeving. Eén goed voortplantingsbiotoop kan daarom een hele omgeving 'bevoorraden' om zo de soort te stabiliseren en uit te breiden. De Grote keizerlibel kan zich uitstekend verspreiden over allerlei wateren en wordt vooral in augustus als eenzame zwerver aangetroffen in sloten. De soort is verspreid over heel Europa, behalve in Scandinavië, tot aan de Kaspische Zee en zuid waarts tot Zuid-Afrika. Vroegste waarneming 5 mei (2000 en 2005), laatste waarneming 17 oktober (2002). Libeffen in Zeeband 155

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 159