GEVLEKTE W1TSNU1TL1BEL Leucorrhinia pectoralis BIOTOOP GEDRAG De Gevlekte witsnuitlibel is een voorjaarssoort van het laagveen, maar hij komt sporadisch ook voor in heldere duinpiassen, mits deze matig voedselrijk zijn. Uitgekleurde mannetjes zijn snel herkenbaar aan de gele vlek achterop het lijf, vrouwtjes aan de rij dikke gele vlekken. Verwarring is bij jongere die ren mogelijk met de Venwitsnuitlibel en de Noordse witsnuitlibel. De Gevlekte witsnuitlibel wordt buiten Zeeland in de duinen aangetroffen in verlandingszones van hel dere en beschut gelegen plassen met een laagveen- typering. Hij komt ook voor bij verlandingszones van hoogveen en heidevennen. In Europees perspectief wordt hij verder aangetroffen in andere biotopen zoals meren, vijvers en rivierarmen. In België is de soort zeer zeldzaam. In Nederland eveneens, met redelijk grote en stabiele populaties in Overijssel en de Vechtstreek. 176 Volwassen dieren vliegen meestal korte vluchtjes van enkele minuten om dan te gaan zitten op een uitkijkpunt boven het water. Het territorium van de mannetjes is erg klein en wordt vaak maar kort bezet. De vrouwtjes gaan na een paring van enkele tientallen minuten vaak verder weg van het water om 'lastige' mannetjes te ontlopen. De eiafzet vindt plaats onder dekking van de overhangende oever vegetatie op het wateroppervlak, hierbij worden per keer tien tot enkele tientallen eitjes losgelaten in het water. IN ZEELAND Zeer zeldzaam, alleen als zwerver. Deze soort is in Zeeland slechts driemaal waarge nomen: 2 mannetjes in 2000 in de Zeepeduinen op Schouwen, 1 mannetje bij Slot Haamstede in 2005 en 1 mannetje in 2006 in een tuinvijverte Dishoek. In Zeeland kan de Gevlekte witsnuitlibel eventueel alleen via zwervers tot voortplanting komen in de duinen en op de hoge dekzandgronden. Beheers maatregelen ten behoeve van heldere en vegeta- tierijke (duin)plassen zouden hiervoor positief uit kunnen pakken.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 180