GEWONE BRONE1BEE Cordukgaster boltonii Lucien Calle BIOTOOP De minst waarschijnlijke soort om in Zeeland aan te treffen is toch waargenomen: de Gewone bronlibel. De dichtstbijzijnde populaties van deze zeldzame verschijning bevinden zich in Zuidoost- Nederland en in de Ardennen. Door zijn grootte en de fel con trasterende gele tekening op het zwarte achterlijf is hij eenvoudig te herkennen want bronlibellen zijn de enige echt zwarte libellen in Europa. Verwar ring is mogelijk met een andere verwante soort, de Zuidelijke bronlibel. Populaties van deze soort zitten echter zo ver weg (in het zuiden van de Ardennen en de Gaume), dat het vooralsnog vrijwel uitgesloten is dat deze soort Zeeland zal bezoeken. De Gewone bronlibel staat als 'bedreigd' op de Rode Lijst voor Nederland; ze is nu uiterst zeldzaam en heeft een sterk negatieve trend. De Gewone bronlibel is, zoals zijn naam al zegt, gebonden aan bronnen en bronbeken. De beken zijn meestal wat beschaduwd, smal en hebben schoon water. Frappant is dan ook is dat de enige Zeeuwse waarneming gedaan is op slechts enkele tientallen meters afstand van de enige beek die Zeeland rijk is, de Lekebeek. Deze bevat tegenwoordig 's zomers echter bijna geen stromend water meer. Alleen indien het mogelijk is zo'n "bronbeekbiotoop" te creëren in Zeeland, is er kans voor deze soort. Der gelijke biotopen zijn van nature niet aanwezig in Zeeland. IN ZEELAND Zeer zeldzaam, alleen als zwerver. De Gewone bronlibel is in de laatste week van juli 1989 aan de Ellestraat te Heikant in Oost Zeeuws- Vlaanderen waargenomen. Helaas is de exacte datum van deze waarneming niet bekend. Hier vloog één exemplaar boven een drinkpoel. Duide lijk een eenmalig verdwaald exemplaar, buiten het gewone milieu. 177

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 181