UURHOKEREQUENT1E uurhok, dus ongeacht het aantal exemplaren en het aantal vindplaatsen is er alleen aangetekend dat een soort voorkomt in een bepaald uurhok (25 km2 5x5 kilometerhokken). In de periode t/m 1980 zijn uit 43 uurhokken waarnemingen verzameld, in de periode 1981 t/m 1998 uit 111 uurhokken en in de periode 1999 t/m 2005 uit 117 uurhokken. Daarmee is de dataset van de twee laatste perioden al aardig vergelijkbaar. Om de perioden te kunnen vergelijken, is er uit gegaan van de algemeenheid per soort. Er zijn twee manieren gehanteerd om de algemeenheid per soort te bepalen. 1Ten eerste is er van iedere soort bepaald in hoeveel uurhokken ze is aangetroffen. Vervol gens kunnen we dit bekijken in procenten van het aantal hokken waarin gegevens verzameld zijn. Als bijvoorbeeld in 50°/o van alle uurhok ken het Lantaarntje is gevonden in de ene periode en deze soort in een andere periode in 99% van alle hokken wordt aangetroffen trek ken we de conclusie dat ze in die periode veel algemener was. 2) Ten tweede is er bepaald welke soort de meest algemene was in een bepaalde periode en welke de minst algemene soort (en alles daar tussenin). De soorten krijgen een zogenaamd rangnummer, nummer 1 is de meest algemene soort. Door dit voor alle drie de perioden te doen krijgen we een inzicht in de veranderingen in de verhouding tussen de verschillende soorten. Het is voor vrijwel alle planten- en diergroepen gebruikelijk om de algemeenheid uit te drukken in de uurhokfrequentie (het aantal uurhokken waarin een soort is aangetroffen in een bepaalde periode). Deze schaal is gebaseerd op het principe dat het maximale aantal hokken steeds door twee wordt gedeeld. Indien een soort in meer dan 50% van de uurhokken is aangetroffen wordt deze zeer of uiterst algemeen genoemd. Aangezien, in Zeeland, in onze optiek geen enkele libellensoort uiterst algemeen is, kiezen wij de term zeer algemeen, ook de term uiterst zeldzaam (0,39% van alle hokken) vervalt omdat dit aantal hokken minder dan 1 is. Zeeland telt 134 uurhokken, drie hokken hebben een zeer klein stukje land en de meeste hokken hebben een deel water. Naarmate er beter geïnventariseerd is, worden soorten, op deze wijze gepresenteerd algemener. De hier gebruikte schaal is als volgt: zzz zeer zeldzaam 3,25% TL zeldzaam 3,25-6,25% Z vrij zeldzaam 6,26-12,5% a vrij algemeen 12,6-25% aa algemeen 26-50% aaa zeer algemeen 51-100% Tabel 7 Aantal uurhokken per soort. Het aantal uurhokken waarin een soort is aangetroffen in de betreffende periode. In de laatste kolom staat het gemiddelde van de laatste twee perioden. De meest algemene soort staat bovenaan. 180

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 184