Figuur 3 a, ben c Verspreiding van de Glassnijder in de drie genoemde perioden. Glassnijder 1981-1998 Brachytron pratense (9 hokken) Glassnijder 1999-2005 Brachytron pratense (2 hokken) Glassnijder t/m 1980 Brachytron pratense (1 hok) Zoals al eerder opgemerkt zijn er niet heel veel soorten die sterk afnemen. Van slechts weinig soorten is het aantal waarnemingen daadwerke lijk lager in de laatste periode dan in de periode daarvoor, dit dan ondanks een sterke toename van het aantal inventarisaties. De Glassnijder is hiervan het beste voorbeeld. Deze soort is sterk afgenomen in onze provincie. In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd deze soort met enige regelmaat gezien in Zeeuws-Vlaanderen, ze was te vinden in kreken met zoet water en een ver- landingszone. Deze soort houdt van matig voedselrijk water, hetgeen in Zeeland al niet veel te vinden is. Daarnaast houdt ze van rijke oeverbegroeiing en laagveen. Ook in de ons omringende landen, met name in België gaat dit dier sterk achteruit. Toch zou een verbeterde waterkwaliteit het tij kunnen keren voor deze kritische soort. Influx vanuit Bel gië is niet meteen te verwachten, gezien het feit dat ze ook daar zeer schaars is. Indien het juiste biotoop gecreëerd wordt, bijvoorbeeld in stads- wateren of in herstelde zoete kreken in Zeeuws- Vlaanderen, zou herstel tot de mogelijkheden moeten behoren. Uiteraard is dit dier ook in de duinen te ver wachten, zwervers zullen hier wellicht het eerste gevonden worden. Daarnaast kan ook in de duin voet geschikt habitat ontstaan.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 192