lenfauna. In Zeeland echter zijn veel wateren sterk belast met voedingsstoffen die zuurstof verbruiken als ze worden afgebroken. Sloten in akkerbouwgebieden zijn vaak te voedselrijk. Ook de troebelheid van veel poldersloten, vooral in het agrarische gebied, is zorgelijk. De Europese Kaderrichtlijn Water stelt hogere kwaliteitsnor men. Gemeenten, Waterschappen en Provin cie vertalen deze richtlijnen in de zogenaamde Waterplannen. De verwachting is dat deze nieuwe initiatieven zullen leiden tot een verdere verbete ring van de waterkwaliteit. De kaderrichtlijn ver plicht ook tot het afkoppelen van het regenwater van de rioleringsystemen. Iedere woonkern krijgt een verplichte hoeveelheid oppervlaktewater. Het lijkt vanzelfsprekend dat vele libellensoorten van al deze maatregelen zullen profiteren. VERHOGING WATERPEILEN Van oudsher was het gebruikelijk om de grondwa terpeilen in de polders vooral af te stemmen op de wensen vanuit de landbouw. Deze peilen waren onnatuurlijk laag en in de winter lager dan in de zomer, terwijl dit van nature omgekeerd is. Voor zoetwaterorganismen is die situatie erg ongun stig, omdat veel potentieel geschikte voortplan- tingsplaatsen, zoals kleinere poelen en laagten in het landschap, gemakkelijk droogvielen. Maar ook voor de landbouw is de situatie wat doorgescho ten, omdat er tijdens droge zomers soms een aan zienlijk watergebrek is. Sinds een tiental jaren is er een kentering in het denken gekomen. Op enkele plaatsen, zoals in de Van Lyndepolder bij Vogel waarde, wordt tegenwoordig een hoger waterpeil aangehouden. Natuurbeschermingsorganisaties streven er naar om op veel meer plaatsen het zoete watervast te houden. KLIMAATVERANDERING De gemiddelde jaartemperatuur stijgt gemiddeld met 1/100 °C per jaar (bron: website KNMI). Dat lijkt op zich niet eens zo veel, maar door een geo logische bril gezien is het wel een snelle stijging. De herfst van 2006 was de warmste herfst ooit, het klimaat is soms blijkbaar plotseling veel war mer (of kouder). Insecten zijn hier erg gevoelig voor. Vanuit de verschillende groepen zijn dan ook verschuivingen van verspreidingspatronen 190

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 194