2006 WAS ME HET JAARTJE WEL Jan Goedbloed Het was oorspronkelijk de bedoeling om in deze atlas alleen een overzicht te geven van de libellen- waarnemingen die in Zeeland gedaan zijn tot en met 2005. Maar 2006 bleek zo'n uitzonderlijk jaar te zijn, dat we besloten hebben toch tenminste aandacht te besteden aan de bijzondere ontdekkingen van 2006. Het gaat daarbij om twee soorten vermeldingen: de bijzondere soorten en de uitbreidingen van areaal in Zeeland. Waarnemingen van bijzondere libellen en belangrijke uitbreidingen van areaal van een aantal soor ten, gedaan in 2006, zijn derhalve (vaak) vermeld bij de beschrijvingen van de betreffende soorten en verwerkt in de afgedrukte kaartjes. Waarnemingen van zeldzame soorten zijn op zich al leuk voor de waarnemer zelf, maar mogelijk later interessant als mocht blijken dat het de voorbode was van een gebiedsuitbreiding. Vooral de waargenomen gebiedsuitbreidingen zelf zijn van belang. Een overzicht van het seizoen 2006: het gaat hierbij om één nieuwe soort voor Zeeland, twee nieuwe soorten boven de Westerschelde, drie soorten met veel uitbreiding en om vijf zwervers. In Oranjezon werden eind juni twee Vroege glazenmakers gezien, een nieuwe soort voor Zeeland. Waren dit zwervers, of is hier een kleine populatie aanwezig? Van de Smaragdlibel dook in mei een aantal exemplaren op in Oranjezon, de eerste ten noorden van de Westerschelde. Dat laatste gold ook voor de vondst van een grote populatie van de Tengere grasjuffer in mei op de Slikken van de Heen, maar deze populatie moet uiteraard al jaren eerder ontstaan zijn. Deze soort werd eveneens aangetroffen in september in Dishoek. Er werden in juli diverse Zuidelijke keizerlibellen en Zuidelijke glazenmakers gezien. De Koraaljuffer werd op drie nieuwe plaatsen verspreid over de hele provincie aangetroffen. De Vuurlibel en de Zwervende heidelibel werden op veel nieuwe plaatsen gezien en vertoonden dus een aanzienlijke areaaluitbreiding. Losse waarnemingen waren een Weidebeekjuffer in Oost-Souburg in juni, zowel een Gevlekte witsnuit- libel als een Venwitsnuitlibel in een tuin in Dishoek in juli, en een Bruine glazenmaker in Oranjezon in september. De Zuidelijke heidelibel, die in 2005 als nieuwe soort voor Zeeland bij Oostburg werd ontdekt, vertoonde vanaf eind juli een heuse invasie in Nederland, maar bleef in Zeeland helaas onvindbaar. 194

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 198