JULI ZOMER HERFST Wat zou de reden kunnen zijn dat er zoveel bijzondere waarnemingen werden gedaan in 2006 ledereen zal bemerkt hebben dat 2006 wat weer betreft wel heel uitzonderlijk was. Het KNMI en Meteo Zeeland vonden de volgende zaken bijzonder genoeg om te melden: Juli was extreem warm, met 22,3°C (tegen normaal 17,4°C) de warmste in drie eeuwen, sinds het begin van de metingen in Nederland in 1706. In Zeeland werd de hoogste temperatuur gemeten op 19 juli in Westdorpe: 37,1 graden, een nieuw Zeeuws record. De warmste gemiddelde etmaaltemperatuur werd gemeten in Wilhelminadorp: 21,9 graden. De gemiddelde temperatuur over de drie zomermaanden was dit jaar in Vlissingen 18,6 graden tegen 16,8 graden normaal. Daarmee komt de zomer van 2006 op de derde plaats sinds het begin van de waarnemingen in 1855. Wel was augustus erg nat, in Schoondijke werd maar liefst 320 mm neerslag opgevangen, iets minder dan het nationaal record. Ook de herfst van 2006 was de warmste in zeker drie eeuwen: het record van vorig jaar werd ruim over troffen en de gemiddelde temperatuur was zelfs 13,6 graden. De zon scheen in Wilhelminadorp 122 uren tegen 108 uren normaal. Er kwamen geen zonloze dagen voor. De hoogste temperatuur werd op 11 oktober in Westdorpe gemeten: 21,6 graden. In grote delen van Europa was de meteorologische herfst (september, oktober en november) recordwarm. Van de noordkant van de Alpen tot zuidelijk Noorwegen was het meer dan drie graden warmer dan nor maal (het gemiddelde over 1971 t/m 2000). Een herfst als die van 2006 zou eigenlijk minder dan eens in de 10.000 jaar voor moeten komen. Een deel van de verklaring hiervoor ligt in de opwarming van het klimaat. Aangezien veel libellen uitstekende vliegers zijn, kunnen ze snel reageren op veranderingen. De areaaluitbreiding van een aantal zuidelijke libellensoorten past dan ook helemaal in het plaatje van de klimaatverandering. De Vuurlibel en de Zwervende heidelibel hebben zich inmiddels uitgebreid in Zeeland gevestigd. Het toenemend aantal waarnemingen van Zuidelijke glazenmaker, Zuidelijke keizer- übel en (landelijk) Zuidelijke heidelibel doen verwachten dat deze zich de komende tijd ook in Zeeland zullen vestigen. 195

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 199