DE TWEEDE GEBOORTE: U1TSL01PEN EN OPPOMPEN Wanneer de larve is volgroeid begint de meta morfose, de gedaanteverwisseling naar imago, het volwassen insect. Al dagen voor het eigenlijke uitkomen wordt een geschikte plaats gezocht, net onder het wateroppervlak. Zo kunnen gedu rende dagen de cyclus van de zon en de uren zon newarmte worden 'gemeten'. De larve klimt dan uit het water. Vlak voor het uitsluipen wordt veel vocht naar de ruimte tussen ogen en achtervleu gels gepompt, waardoor de huid openbarst. Door de ontstane scheur wurmt de binnen in de larve huid volgroeide libel zich naar buiten. De larvale ademhaling via de darmen is al vervangen door ademhaling door tracheeën, de ademhalingsbuis jes. Deze vormen de laatste verbinding van de larvehuid met de libel en zijn bij de opgedroogde huid (exuviae) te zien als de witte draadjes rond het uitsluipgat. Tijdens het naar buiten wurmen hangt de libel eerst enige tijd met de kop naar beneden waarna zij zich omhoog kromt en het achterlijf als laatste uit de huid trekt. De verse libel zit met de zes poten eerst bovenop de larve huid te drogen en de vleugels op te pompen. Zowel het achterlijf als de toekomstige vleugels zitten harmonica-achtig ineen gekreukeld in de larvehuid. Door bloedaanmaak en -stuwing wordt het achterlijf tot de uiteindelijke lengte opgepompt. Zo worden ook de vleugels volge pompt met bloed waardoor ze als een slappe tuinslang - die ineens vol water wordt gestuwd - strak gespannen worden rond het vleugelvlies. De aderen gaan hierdoor 'bol staan' en de wand verhardt zich, waardoor het vleugelvlies tussen de aderen strak wordt gespannen. Tijdens dit pro ces zie je soms dikke druppels vocht het achter lichaam verlaten. Vlies en aderen drogen door de zonnewarmte op en worden hard, zodoende de vorm aan de vleugels gevend. Afhankelijk van de zonnewarmte en de soort duurt dit proces één tot maximaal vijf uur. In deze uitsluip-periode is de verse libel erg week en dus kwetsbaar. Menig kikker of vogel ver schalkt achter elkaar vele uitsluipende libellen op een zonnige zomermorgen. De verse libel is pas in staat weg te vliegen als de vleugels genoeg zijn opgedroogd en zij gaat meestal in de vegetatie of hoog in een boomtop hangen om verder uit te harden en uit te kleuren. De glans verdwijnt dan van de vleugels. Hiermee is de cyclus van volwassen- en larve stadium voltooid en kan aan nieuwe eiafzet wor den begonnen. 17

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 21