OP KLEUR KOMEN nog maar een kwart van de totale lengte die bereikt wordt na het oppompen. De tien seg menten van dat achterlijf zitten nog als een harmonica ineen. De eerste drie exemplaren zijn al tegen ach ten weggevlogen, de vijfde doet dat pas tegen tienen, omdat de zon toch vaker ach ter de wolken verdwijnt dan de onderwaterse weersverwachtingen hadden voorspeld. Deze laatste vliegt hoog op en fladdert onwennig over de duindoorns, noordwaarts richting zee. Na zo'n 200 meter vliegt een Braamsluiper van zijn uitkijktak snel op hem af, maar deze vindt de prooi toch te groot en keert terug. Hij is tenslotte ook maar een paar centimeter langer dan deze libel. Vorige week toen ik hier liep was een vers exemplaar niet zo gelukkig toen de hier vlakbij broedende Boomvalk man net langs kwam en bovenop hem dook, een zacht eitje voor de scherpe snavel. Het zal nog een week of twee duren voor het eerste paartje Grote keizerlibellen hier boven het water komt paren en nieuwe eitjes afzet ten. Van alle soorten is de kleur van de verse libel anders dan die van de uiteindelijke volwassen uitgekleurde libel. Voor beginnende libellenliefhebbers is dat soms een verwarrende zaak. Het valt dan niet mee om de libel op naam te brengen - vooral in vergelijking met vlinders die vers uitgekomen dezelfde kleur en tekening hebben als de oudere exemplaren. Daarbij komt nog dat enkele soorten (met name Watersnuf- fels, glazenmakers en heidelibellen) hun kleur kun nen reguleren onder invloed van kou en warmte, door chemische omzetting in donkere of lichte pig- mentplekken, en dat de geslachten ook verschillend gekleurd zijn. De sterk variabele kleurtekeningen hebben twee functies, namelijk: a. signaalfunctie: met name op de kop komen vaak dezelfde motieven voor, zoals dwarsbanden, stre pen of 'valse ogen' aan de achterkant. Voor de visueel ingestelde libellen fungeren de bonte mozaïekpatronen als herkenning; b. temperatuurregulatie-functie: een berijpt huidop pervlak reflecteert zonlicht en een donker opper vlak neemt dat juist op. De vlektekening op het achterlijf bij glazenmakers stelt deze dieren waar schijnlijk in staat om via de lichtere vlekken een gewenste lichthoeveelheid door de huid 'binnen' te laten en dit op te slaan in donkerder delen. De kleuren worden gevormd door pigment enerzijds en berijping anderszijds. Berijping bestaat uit kleine wasschilfers, die de opperhuid produceert. Deze was is verwijderbaar, bijvoorbeeld als een vrouwtje met haar achterpoten aan het lijf van het mannetje hangt. Een berijpt lijf reflecteert beter, waardoor oververhit ting wordt voorkomen - daardoor zijn bijvoorbeeld korenbouten op overhete zomerdagen nog erg actief in territoriumverdediging. Met al hun behendigheid in de lucht, met al hun kleurenpracht en met hun interessante gedrag en levenscyclus zijn libellen en juffers buitengewoon boeiende insecten. Van een aantal soorten past de dynamische leefwijze goed in de dynamiek van het Zeeuwse deltagebied. 21

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 25