2. ONDERZOEK NAAR E1BEEEEN IN ZEEEAND: 1889-2006 Peter Geene en Rienk Geene 22 Fauna Zeefandïca Deze libellenatlas van Zeeland bevat waarnemin gen en conclusies op basis van vele jaren gege vens en onderzoek, ook al bestaat de huidige Vlin der- en Libellenwerkgroep Zeeland nauwelijks 15 jaar. Voor die tijd is er uiteraard ook naar libellen gekeken door meerdere mensen en groepen. Het grootste deel van de oudere waarnemingen is via het EIS (European Invertebrate Survey: De Euro pese databank voor insectenwaarnemingen) ter beschikking gekomen. Ongeveer een kwart van alle waarnemingen is verzameld in tuinen door waarnemers van de werkgroep. Het nu tot stand gekomen bestand met waarnemingen bevat, voor zover ons bekend, alle Zeeuwse waarnemingen tot nu toe. De verzamelde gegevens zijn echter niet zonder meer vergelijkbaar, zoals in hoofdstuk 5 over veranderingen in de Zeeuwse libellenfauna zal worden uitgelegd. Er zijn verschillende manieren waarop waar nemingen en onderzoek werden gedaan en nu gepresenteerd worden: gewone veldwaarne mingen, tuinformulieren, monitoringroutes en wetenschappelijk onderzoek naar zowel larven als de volwassen dieren. In dit hoofdstuk ligt de nadruk voornamelijk op de mensen en het onder zoek, slechts anekdotisch op (opvallende) wijzi gingen in de libellenfauna. Voor het onderzoek naar de larven van libellen wordt verwezen naar de rapportages van het Hydrobiologisch Instituut te Yerseke, inmiddels IMARES (Wageningen UR). Iemand die hier genoemd dient te worden is Ber nard Krebs. Een deel van de hier verwerkte data is van deze medewerker van het Hydrobiologisch Instituut. Ook kon, voor gegevens over larven, een beroep gedaan worden op de Zeeuwse Water schappen, die stelselmatig monitoring deden in de afgelopen jaren. In de jaren 1969 - 1975 is veldwerk verricht op Walcheren, door de toenmalige Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden (CJN). Deze data zijn opgenomen in het totale bestand op naam van de waarnemers. Gebiedsgericht onderzoek is alleen bekend van Walcheren, in het gebiedje Fort den Haak bij Vrouwenpolder, waarvan het gedeelte over libellen afkomstig is van Peter Geene en Jan Goedbloed. In de jaren 1980 - 1987 is veel veldwerk verricht door de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstu die (NJN). De waarnemingen door heel Zeeland zijn door Rienk Geene samengevat in een artikel in het toenmalige blad Stridula van de Insecten werkgroep van die NJN. Hetzelfde samenvattende werk is voor Zeeuws- Vlaanderen gedaan in de negentiger jaren. Alle gegevens vanuit de Zeeuws-Vlaamse (insecten-) werkgroepen van De Steltkluut en Het Duumpje en de NJN zijn verzameld in een rapportage door Lucien Calle. Dit viel ongeveer samen met de oprichting van de Libellenwerkgroep Zeeland in 1995, waardoor de krachten en de data gebundeld konden worden. Daarnaast wordt sinds 1998 een monitoringroute gelopen in de duinen van Noord-Walcheren door Peter Geene. In dit hoofdstuk worden achtereenvolgens de grotere rapportages (1), de tuinformulieren (2) en

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 26