1. DE ONDERZOEKSRAPPORTAGES: Viervlek Alberda, H.: Catalogue raisonné et syno- nimique des névroptères observés dans les Pays-Bas et de la pays limnotrophes; in Tijd schrift voor Entomologie 32: 211-376. De oudste geregistreerde waarnemingen uit Zeeland zijn opgetekend door Alberda in 1889. In deze tijd werden insecten vrijwel altijd verza meld en in een collectie opgenomen. Er zijn 19 waarnemingen van 14 soorten, een datum is niet vermeld. De meeste waarnemingen zijn van de heer de Man, een zeer bekende verzamelaar uit die tijd. De waarnemingen komen van drie plaat sen te weten: Middelburg, Zierikzee en Domburg. De meest opmerkelijke vermelding is die van een Glassnijder te Middelburg. Overzicht van het aantal waarnemingen per soort uit Alberda 1889. 1919 -1925: Lieftink M.A.: Odonata Neerlan dica, de libellen of waternimfen van Nederland en het aangrenzende gebied, deel 1, 1925 en deel 2 1926. Uit 1925 is een onderzoeksrapport bekend van de libellendeskundige M.A. Lieftink (Odonata Neerlandica), die o.a. de Zwervende pantserjuf- de monitoring (3) genoemd, geordend naar jaar tal van verschijning. Daarna worden drie kaartjes gepresenteerd van heel Zeeland, om een over zicht te geven in welke hokken er waarnemingen verzameld zijn. Steenrode heidelibel Bruinrode heidelibel Zwarte heidelibel Geelvlekheidelibel Bloedrode heidelibel Gewone oeverlibel Platbuik Glassnijder Blauwe glazenmaker Paardebijter Houtpantserjuffer Zwervende pantserjuffer Lantaarntje l ibellen in Zeeland 23

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 27