HET WAARNEMINGENBESTAND Jan Goedbloed ODONATA (602 hokken) ODONATA (694 hokken) De kaartjes met het voorkomen van de libellensoorten in Zeeland, de vliegdiagrammen en de hoofdstuk ken over ecologie en veranderingen in voorkomen, zijn gebaseerd op een waarnemingenbestand van 17563 waarnemingen van 46 soorten met in totaal 238429 exemplaren. De oudste waarneming is van 6 juni 1889. Dit bestand is opgebouwd met gegevens van: De Vlinderstichting/European Invertebrate Survey, Vlin derwerkgroep Zeeland, Het Zeeuwse Landschap, Adviesdienst Waterb ZV Waterschappen en vele waar nemers uit alle delen van Zeeland en daarbuiten. De waarnemingen zijn vastgelegd in Excel, waarin ook allerlei bewerkingen zijn uitgevoerd. De vliegtijddiagrammen zijn gemaakt in Orde, de kaartjes in Arcview. De atlascommissie heeft de waarnemingen nauwgezet door de molen gehaald, waarbij is gecontroleerd op dubbel voorkomen in het bestand (tot soms wel 8 maal), en waarbij een beoordeling is gedaan op betrouwbaarheid van de waarneming. In alle gevallen waarbij er twijfel bestond over de waarneming, is de waarneming uit het bestand gehaald. Hierbij is gekeken naar de waarschijnlijkheid van o.a. die soort op die lokatie, de gemelde aantallen, het historische voorkomen in de regio, de zwerfneiging van de soort, de expertise van de waarnemer, enz. Hierover zijn verhitte discussies gevoerd en harde noten gekraakt, maar we zullen hier niet over in detail treden. Alle bewerkingen, waaronder kaartjes, tabellen, figuren, enz zijn gedaan met de waarne mingen die gedaan zijn tot en met het jaar 2005, dus voor 1 januari 2006. Aangezien in 2006 een aantal bijzondere soorten in Zeeland is aange troffen en een aantal soorten een spectaculaire uitbreiding te zien gaf, zijn deze gegevens van 2006 meegenomen in de soort besprekingen én in de daarbij gepresenteerde kaartjes.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 33