L1BELLENR1JKE EN -ARME K1LOMETERHOKKEN ruim 65 soorten zijn vastgesteld. De driedeling in grondsoort (zie tabel 1) is in zeker opzicht wat kunstmatig, want juist op de overgangen van bijvoorbeeld de oude dekzanden van Zeeuws-Vlaanderen naar de kleigebieden zijn interessante wateren aanwezig. Voor bijvoorbeeld een soort als de Glassnijder is het niet duidelijk of deze zich momenteel voortplant in Zeeland en nog minder duidelijk is het of hij dit dan in wate ren op zandgrond of op kleigrond doet. Het is waarschijnlijk dat deze soort juist te vinden is in overgangsgebieden, bijvoorbeeld in verlandings- zones van kreken nabij de dekzandgebieden. Opvallend is dat de meeste kilometerhokken met veel soorten gevonden worden in de duinen en in het zuidoosten van Zeeuws-Vlaanderen. Deze soortenrijkdom wordt in belangrijke mate bepaald door de grondsoort (zand) en in relatie daarmee de waterkwaliteit van deze gebieden. Uiteraard is er een wisselwerking met het zogenaamde "waar nemerseffect": daar waar een goede waterkwa liteit is, is een interessant (libellen)gebied aan wezig en worden er veel waarnemingen gedaan omdat veel waarnemers vaak een bezoek aan zo'n gebied brengen. Dit versterkt het verschil tussen rijke en arme hokken. Om toch inzicht te krijgen in welke soorten er nu te vinden zijn in een "nor male" boerensloot in Zeeland is in 2004 - 2005 speciale aandacht besteed aan gewone gebieden, middels een 'wittehokkenonderzoek': gebieden Baarzandsekreek, Groede 1-9 soorten (869 hokken) 10-18 soorten (93 hokken) 19-30 soorten (20 hokken) Figuur 1. Het aantal waargenomen soorten perkilo- meterhok. Duidelijk is waar de meeste libellen zijn waargenomen. (uurhokken) waarvan geen waarnemingen bekend waren, zijn specifiek geïnventariseerd. Verderop in dit hoofdstuk zal een aantal aspecten van dit onderzoek nader worden uitgewerkt. Tabel 2 geeft een overzicht van de beste libellen- gebieden in Zeeland met de daar waargenomen soorten. Deze gebieden zijn in kaart gebracht in figuur 1. 31

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 35