91 zijn daarom grote diepe poelen en hebben meestal stilstaand water. Velen ervan zijn behoorlijk ver zoet en bieden, indien ze niet te voedselrijk zijn, goede leefmogelijkheden. Zeeland is bekend om de vele rechte sloten en watergangen tussen de landbouwgronden, met waterafvoer als hoofdfunctie. Het water is er meestal erg nitraatrijk en niet helder. Door het beheer is het milieu in dergelijke sloten nooit stabiel en heerst er in de zomer een perma nente bloei van fytoplankton, die verhindert dat er waterplanten groeien. De steile oeverwanden zijn buitengewoon ongunstig voor libellen en hun larven, overigens net als voor vele andere insec tensoorten, vogels en amfibieën. In dergelijke sloten is gewoonlijk niet veel libellenleven te vin den, behalve een enkel Lantaarntje, een Gewone oeverlibel of een Paardenbijter. Larven van deze drie soorten worden in sloten en watergangen regelmatig gevonden. De brede watergangen zijn al niet veel beter: rietkragen zijn er moeilijk weg te houden en maken een gevarieerde oever vegetatie onmogelijk. Daar waar natuurvriende lijke oevers zijn aangelegd (bredere en glooiende oevers) verbetert de situatie aanmerkelijk. Bij het tellen gedurende de zomerseizoenen van 2004- 2005 in het kader van het wittehokkenproject is dit beeld bevestigd. Hoe later in de zomer, des te meer kans op een Grote keizerlibel, Gewone oeverlibel of heidelibel. Hierbij moet rekening worden gehouden met de voortdurende stevige (westen)winden die over de open landbouwgron den waaien en het voor veel libellensoorten niet makkelijk maken zich te vestigen. Kanalen zijn in Zeeland altijd sterk brak of zout. Ze hebben veelal harde oevers zonder oevervege tatie en ondiep water ontbreekt. Voor de voort planting van libellen zijn ze daarom niet geschikt. Wel zijn boven het water en langs de oevers meestal wat jagende dieren waar te nemen. Om het vee in de brakke gebieden van zoet drink water te voorzien, werden er in het verleden in de weilanden drinkpoelen aangelegd. Omdat ze meestal de enige zoete milieus in de omgeving 40 hiun elandU vormen, zijn ze voor libellen, net zoals voor veel andere dieren als amfibieën, van groot belang. Doordat er nieuwere drinkwatervoorzieningen voor het vee beschikbaar kwamen, werden in enkele decennia tijd vele honderden drinkpoe len gedempt. Deze landschappelijke teloorgang bracht een tegenbeweging op gang. Natuuror ganisaties en Landschapsbeheer Zeeland legden in en buiten natuurgebieden weer grote aantal len poelen aan. Ook wordt er de laatste jaren ter compensatie cq. verfraaiing van wegenconstruc ties veel 'nieuwe natuur' met hier en daar poelen aangelegd. Indien de poelen uitsluitend gevoed worden door zoet regenwater, en niet al te veel vertroebeld worden door vee of verrijkt door hun uitwerpse len, dan kan zich hier een rijke water- en oever beplanting ontwikkelen met de bijbehorende libellenfauna. Vanwege het ontbreken van deze randvoorwaarden is dit niet vaak het geval. Als extra moeilijkheid voor het vestigen van libel lensoorten geldt de relatief geïsoleerde ligging van veel putten. Ver afgelegen poelen worden door de minder algemene soorten immers minder snel 'ontdekt'. In poelgebieden zoals de Kapelse en Yerseke Moer is het beeld aanmerkelijk beter vanwege de dichtheid aan poeltjes. Dit geldt ook voor het Heggengebied in de Zuid-Beve- landse Poel bij Nisse. Hier liggen op 60 hectare 36 poeltjes bijeen, met een opvallend rijke flora en fauna. Soorten die bij poelen voorkomen zijn gewoon lijk: Lantaarntje, Kleine roodoogjuffer, Zwervende pantserjuffer, Bruinrode, Bloedrode en Steenrode heidelibel, Gewone oeverlibel, Grote keizerlibel, Paardenbijter en soms de Viervlek of Platbuik. Indien de drinkputten beschut liggen tussen de bomen kan de soortenlijst uitgebreid worden met Gewone en Houtpantserjuffer en Blauwe glazen maker. Tenslotte kunnen tuinvijvers een rijke libellen- fauna hebben. Vooral in gebieden met overwe gend brak water kan de aanwezigheid van veel vijvers het aantal soorten in een gebied flink

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 44