H Paardenbijter Gewone oeverlibel Lantaarntje Figuur 5. De verhouding tussen Paardenbijter, Gewone oeverlibel en Lantaarntje weergegeven per biotooptype; de biotopen zijn gesorteerd naar afnemend voorkomen van het Lantaarntje (gebaseerd op gegevens verzameld tijdens het wittehokkenproject). In figuur 3 is te zien dat vijf soorten in deze gebieden algemeen tot vrij algemeen zijn. In afnemende rangorde zijn dit: Lantaarntje, Azuur waterjuffer, Gewone oeverlibel, Paardenbijter en Grote keizerlibel. Het Lantaarntje springt er ech ter uit. In figuur 4 is te zien dat ca. 24% van alle waarne mingen op zoete vindplaatsen voor rekening komt van het Lantaarntje. Verder zien we dat 37% van alle waarnemingen op brakke vindplaatsen voor rekening komt van de Paardenbijter. Uit bovenstaande analyse leren we het volgende: Bevestigd wordt dat Paardenbijter, Lantaarntje en Gewone oeverlibel de soorten zijn die het meest worden waargenomen op brakke vindplaatsen. Verder zien we in welke mate andere soorten zijn waargenomen in brakke gebieden. Er is nog een vierde en onverwachte soort waargenomen in brakke gebieden, de Azuurwaterjuffer. Opmerke lijk is dat Kleine roodoogjuffer, Platbuik en Bloed rode heidelibel helemaal niet op brakke locaties zijn waargenomen. In figuur 5 is de verdeling tussen drie van de meest wijdverbreide soorten te zien. Opvallend is de oververtegenwoordiging van de Paardenbijter in brakke sloten en watergangen. Verder valt op dat het Lantaarntje overheerst in weilanden. De minst rijke biotopen Tijdens de wittehokkeninventarisaties is van de 285 bezochte, geschikt lijkende libellenbiotopen, er 25 keer een biotoop gevonden, zonder dat daarbij ook daadwerkelijk libellen zijn aangetrof fen. Omdat de inventarisaties zijn uitgevoerd bij redelijk tot goede weersomstandigheden, moet dit een reëel beeld geven van de werkelijkheid. Hierna geven we (in figuur 6) een overzicht van een aantal van de daarbij aangetroffen factoren, in percentages omgerekend van het totaal aantal

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 51