VARIABELE WATER JLIEEER Coenagrion pulchellum GEDRAG De Variabele waterjuffer is lastig te herkennen door de vele varianten die van deze soort bekend zijn en de sterke gelijkenis met de Azuurwater juffer. Dit geldt voornamelijk voor de mannetjes. De vrouwtjes zijn duidelijk verschillend: vrou welijke Azuurwaterjuffers hebben een nagenoeg zwart achterlijf, die van de Variabele waterjuffer daarentegen hebben behoorlijk wat blauw op de segmenten. Het meest opvallende kenmerk van de Variabele waterjuffer is echter de blauwe schouderstreep, die in de meeste gevallen op een uitroepteken lijkt. Dit 'uitroeptekentje' is soms versmolten tot een volledig streepje. Voor verdere verschillen zie onder Azuurwaterjuffer. Soms komen Azuurwaterjuffer en Variabele waterjuffer in hetzelfde gebied voor. In dat geval is de vorm van het halsschild het onderschei dende kenmerk. Beide waterjuffers behoren tot het geslacht Coenagrion, waarvan de vier in Zeeland waar genomen soorten vaak moeilijk uit elkaar te hou den zijn. De derde soort was de Maanwaterjuffer 58 Fauna Zeelandica die in 2003 voor het eerst bij Retranehement is gezien. Het goed kennen van bepalende ken merken van de Coenagrion-soorten is belangrijk, zoals in 2005 bleek toen een in 2001 genomen foto van een vierde Coenagrionsoort opdook, namelijk de Gaffelwaterjuffer. BIOTOOP In Nederland is de Variabele waterjuffer vooral een soort van laagveenmoerassen, waar zeer hoge dichtheden kunnen voorkomen. Ook wordt de Variabele waterjuffer vaak in zoete sloten met veel waterplanten en een rijke oevervege tatie gevonden. Daarbij is de Variabele waterjuf fer bij uitstek een soort van matig voedselrijke laagveengebieden, dit in tegenstelling tot de Azuurwaterjuffer, die een voorkeur heeft voor zandgronden. De Variabele waterjuffer mijdt dergelijke gebieden liever: in de duinen wordt hij maar weinig gezien. Wanneer we de lande lijke ontwikkeling bekijken, zien we een toename van de Azuurwaterjuffer en een afname van de Variabele waterjuffer. Hoewel er nog geen sprake is van een bedreigde status, geeft het wel aan dat de Variabele waterjuffer een kritische soort is: een echte kwaliteitsindicator. Het vlieggedrag van de Variabele waterjuffer komt sterk overeen met dat van de Azuurwater juffer: het is een soort dansende vlucht. De water juffers vliegen graag langs de oever tussen hoog opgroeiende plantenstengels zoals riet. De mobi liteitvan de Variabele waterjuffer is groot, nieuwe leefgebieden kunnen snel worden gekoloniseerd.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 62