IN ZEELAND Lièeiïcn in Zeeland 61 40 25 wk 10 maart 177 waarnemingen 40 oktober Variabele waterjuffer 1-2 3-10 >10 Daaruit kunnen we afleiden dat er, behalve in Zeeuws-Vlaanderen, maar weinig geschikt leef gebied voor de Variabele waterjuffer in Zeeland aanwezig is. Het larvenstadium duurt gewoonlijk één, soms twee jaar. De eerste Variabele waterjuffers ver schijnen begin mei. De piek valt van eind mei tot begin juli en de laatste exemplaren kunnen worden gezien rond eind augustus - begin sep tember. Vrij algemeen, vooral In Zuidoost-Zeeuws-Vlaan- deren. komt in alle regio's wel voor maar vaak op slechts enkele plekken. Plaatselijk zijn er wel grote aan tallen aangetroffen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De Variabele waterjuffer komt in bepaalde slo ten talrijk voor en vliegt daar vaak samen met eveneens grote aantallen Azuurwaterjuffers. Op 20 mei 2001 bijvoorbeeld, werden bij Westdorpe 300 exemplaren geteld; verder zijn er jaarlijks veel waarnemingen van tientallen exemplaren in de omgeving van Hulst en Axel. Op Walcheren is de Variabele waterjuffer maar van één plek bekend: slechts enkele exemplaren bij Oranjezon op 11 juni 1996. Op Zuid-Beveland zijn tot 2005 ook maar enkele waarnemingen gedaan, rond 1985 was een populatie aanwezig nabij het Heg- genreservaat. Op 20 mei 2002 werden in Kapelle 2 exemplaren gezien. Kleine of grotere popula ties zijn mogelijk aanwezig in wat bredere zoete sloten in de buurt van Renesse. In het oostelijke deel van Schouwen werden op 21 juni 2002 20 exemplaren geteld bij de vijvers van vijvercen trum Het Groene Kikkertje. In 2005 is nog een populatie gevonden in de buurt van Zonnemaire. Het ligt voor de hand dat de voorouders van de Schouwse Variabele waterjuffers afkomstig zijn van de laagveengebieden in Zuid-Holland. De enkele populaties die op Goeree voorkomen fun geren mogelijk als springplank. Of er sprake is van vooruitgang of achteruitgang in Zeeland is moeilijk vast te stellen. Waarschijn lijk was de Variabele waterjuffer al langere tijd aanwezig op sommige recente vliegplaatsen. Dat de soort daar niet eerder is waargenomen, komt omdat in het verleden veel minder naar libel len werd gekeken. De voornaamste bedreiging is achteruitgang van de waterkwaliteit van sloten en het wegscheppen van drijvende waterplanten. Aangezien het overheidsbeleid gericht is op sterke verbetering van de kwaliteit van het oppervlak tewater mag voor de toekomst op een positieve ontwikkeling worden gerekend. Het steeds zoeter worden van sloten kan ook een positieve ontwik kelingtoename van de Variabele waterjuffer in Zeeland tot gevolg hebben. Opmerkelijk is dat de soort in België zeer zeldzaam is. Vroegste waarneming 23 april (2000), laatste waar neming 7 augustus (1999).

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 65