WATERJUFFER mm MAAN Coenagrion lunulatum GEDRAG De Maanwaterjuffer is een soort van de zand gronden van Oost en Zuid Nederland, waar ze gevonden wordt in zure, vrij voedselarme vennen. In Nederland is de populatie de laatste jaren sta biel, de populaties in het zuiden van ons land zijn achteruit gegaan. Daarom was de vondst van een (zwervend?) vrouwtje op 8 juni 2001 te Retran- chement een echte verrassing. Inmiddels is deze soort echter ook sporadisch van andere plaatsen van de Noordzee kustgebieden bekend: Texel, Schoorl, Bergen en Noordwijk. De dieren hebben een groene onderkant van de ogen. De mannetjes hebben een typerend figuurtje op segment 2, een Mantietje smal maansikkeltje, waaraan de soort haar naam dankt. Het vrouwtje heeft een donker achterlijf, maar met een lichter segment 2 en 9. BIOTOOP Het biotoop van deze soort is in de ons omrin gende landen niet eenduidig. In Nederland lijkt het een soort van vennen. Deze libel komt echter wellicht vaak voor in combinatie met Snavel- zegge en Draadzegge. Deze planten treden op de voorgrond in situaties waarbij grondwater in de vennen komt. In Duitsland worden ook voed selrijke plassen met bijvoorbeeld Gele plomp als biotoop genoemd. Wat het optimum biotoop is, staat dus niet geheel vast. De Maanwaterjuffer wordt slechts zelden buiten het geschikte biotoop gevonden, meestal vliegen de dieren boven het water of langs de oeverve getatie. De vlieg periode van deze soort is erg kort en valt in mei met een uitloop tot in juli. Het is een soort die gemakkelijk over het hoofd wordt gezien. IN ZEEEAND Zeer zeldzaam, alleen als zwerver. Buiten bovengenoemde vondst is de soort niet meer waargenomen, ondanks een intensieve inventarisatie van het hele gebied. De dichtstbij zijnde populaties bevinden zich in de Provincies Antwerpen en Noord-Brabant. Het 'vrouwtje van Retranchement' is daarom waarschijnlijk een zwervend dier geweest. In Zeeland is de soort wellicht te verwachten in duinpiassen.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 66