BLAUWE BREED- SCHEENJUFFER Platycnemis pennipes Peter Geene BIOTOOP 68 Fauna Zeefanifica GEDRAG IN ZEELAND Deze opvallende bleekblauwe juffer vliegt gewoonlijk langs oevers van stromend water en langs kanalen met een goede zuurstofhuis houding. De mannetjes van deze juffer zijn te onderscheiden van andere (blauwzwarte) juffers door hun forse formaat, de bleekblauwe kleur, de verbrede witte poten en de roodbruine vleugel- topvlek (pterostigma); vrouwtjes hebben meestal een bleekbeige of -blauwige kleur en eveneens witte, verbrede poten. De Blauwe breedscheenjuffer geldt als indicator voor zuurstofrijk water. Als gevolg van een verbe terende waterkwaliteit door heel Nederland kan deze soort zich in de nabije toekomst dan ook mogelijk uitbreiden. Gefaseerd schonen van het water en dito maaien van oevers geeft ze verder de kans om zich te verplaatsen. Vrouwtje Mannetje Omdat de soort ook bekend is van grote (vis)vijvers, grindafgravingen en plassen kan zij zich wellicht ook in Zeeland ergens handhaven. De dichtstbijzijnde populaties liggen echter oos telijk van Tilburg. Zo op het zicht vliegt deze juffer enigszins schok kerig. De volwassen juffers houden zich meestal op in de beschutting van een rijke grazige oever vegetatie, maar ook verder weg van het water. Mannetjes die elkaar tegenkomen steken hun poten vooruit tijdens het vliegen en trillen er mee om de tegenstander te imponeren. Dit is het nut van de breed ontwikkelde schenen. Platycnemis lijkt het enige geslacht dat dergelijk gedrag ont wikkeld heeft. De mannetjes nemen geen vast territorium in. Ze vechten ook niet echt, maar vertonen dreigge- drag. Een vrouwtje dat paringsbereid is, laat dit zien door haar achterlijf te krommen. De paring zelf vindt plaats in de beschutting van overhan gende vegetatie. Zeer zeldzaam, alleen als zwerver. Zeven exemplaren zijn in 1990 gezien langs de oevers van de Zoute Vaart en de Boschkreek bij Koewacht in Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat hier om zuurstofarme oude kreekjes. In 2002 is een mannetje waargenomen in de Wilde Landen bij Heikant. Van succesvolle voortplanting is geen bewijs.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 72