TENGERE GRASJUEEER Ischnura pumilio BIOTOOP GEDRAG IN ZEELAND Ischnura pumilio, de naam alleen al is zo mooi! Het horen ervan doet eenieder watertanden. Het is een van de twee soorten libellen die ik vanaf 1981 gezocht heb in Zeeland. Het heeft tot 2005 geduurd voordat dit werkelijkheid mocht worden. De Tengere grasjuffer is een illustere soort, al jaren worden wij geplaagd door onbevestigde waarne mingen uit de duinen van Walcheren tot aan Ame land. Zelfs de atlas van de Nederlandse libellen maakt melding van populaties in de duinen die niet zijn opgenomen op de verspreidingskaartjes! Het beeld van de verspreiding van deze soort blijft zuid en oost Nederland. De soort komt verder zowel ten noorden als ten zuiden van ons land voor, hoewel Nederland wel in het noorden van zijn versprei dingsgebied ligt. Zowel in België als in Duitsland wordt de soort als bedreigd beschouwd. Deze soort wordt zowel een pionier als een soort van kwelmilieus genoemd. In de Camargue wordt de Tengere grasjuffer ook in brak water gevon den. In brakke venige sloten vliegt deze soort daar samen met de Bruine winterjuffer. Kwelmi lieus worden gekenmerkt door stabiliteit van bij voorbeeld de watertemperatuur en vaak ook door kalkrijkdom en matige voedselrijkdom. Blijkbaar bepalen andere factoren wat een bepaald water geschikt maakt voor deze soort. Aangezien de soort in heel veel verschillende typen milieus is waargenomen, is het mogelijk dat deze opportu nist een echte ubiquist (een soort van vrijwel alle watertypen) blijkt te zijn. Deze soort vliegt vaak laag en onopvallend tus sen de vegetatie of vlak boven het water. Het eiafzetten gebeurt op verticale stengels van zachte planten zoals Waterbies of andere recht opgaande vegetatie. Van deze soort is beschreven dat ze rechtstandig omhoog vlogen totdat ze uit het zicht verdwenen. Wellicht worden ze dan met de wind meegevoerd. Misschien verklaart dit het goede verspreidingsvermogen van deze soort. Zeer zeldzaam. In Zeeuws-Vlaanderen en op de Slikken van de Heen. In Zeeland is de Tengere grasjuffer tot en met

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 82