GROTE ROODOOGJUFEER E Erythromma najas Robert-Jan Goossens en Elias de Bree GEDRAG 80 Fauna Zeefancfica IN ZEELAND De Grate roodoogjuffer lijkt bijzonder veel op de Kleine roodoogjuffer. Beide juffers hebben evenals het Lantaarntje een zwart achterlijf met aan het eind een blauw 'lantaarntje', maar ze onderschei den zich hiervan door hun rode ogen. Het manne tje van de Grote roodoogjuffer onderscheidt zich van de Kleine doordat segment 2 en 8 aan de zij kant niet blauw zijn gekleurd. Tevens ontbreekt bij de Grote roodoogjuffer een zwart X-vormig figuur boven op segment 9. Het onderscheid tussen de vrouwtjes bestaat uit slechts één duidelijk verschil. Het vrouwtje van de Grote roodoogjuffer heeft een onderbroken of gereduceerde schouderstreep, ter wijl deze bij de Kleine roodoogjuffer duidelijk door getrokken is. Een ander verschil tussen de soorten is de vliegperiode: die van de Grote roodoogjuffer begint in april en heeft zijn piek in juni, terwijl die van de Kleine roodoogjuffer pas begint in juli en zijn piek rond augustus heeft. Beide vliegen door tot eind september. Grootte 3,5 cm. BIOTOOP De Grote roodoogjuffer komt voor bij stilstaande open, veelal voedselrijke wateren met drijvende vegetatie, vooral Gele plomp en Waterlelie. Het mannetje zit vaak op de drijvende vegetatie, vanwaar hij korte vluchten laag over het water oppervlak maakt. Vrouwtjes komen alleen bij het water om te paren en eitjes af te zetten, wat in tandem gebeurt. Vaak zetten verschillende tan dems groepsgewijs eitjes af. Dit vergroot de veilig heid: vele ogen zien het gevaar eerder. Vrij zeldzaam. Vooral in het zuidoosten van Zeeuws- Vlaanderen. De enige populaties van de Grote roodoogjuffer zijn momenteel te vinden in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, waarbij vooral de grote aantallen rondom Axel en bij de Kriekeputten opvallen. Hier is dui delijk sprake van voortplanting, want er zijn in de loop der jaren op verschillende plaatsen larven verzameld, zoals in de Kriekeputten te Clinge en de Boschkreek te Koewacht.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 84