KORAALJUFFER GEDRAG IN ZEELAND A X- De Koraaljuffer lijkt bijzonder veel op de Vuurjuf- fer. Beide zijn rood, echter, de algemener voorko mende Vuurjuffer heeft zwarte poten, de Koraal juffer rode. De mannetjes Koraaljuffers hebben een geheel rood achterlijf. Bij de vrouwtjes komen enkele kleurvormen voor; het achterlijf kan geheel rood zijn, maar ook gedeeltelijk zwart. De Koraaljuffer bereikt in Nederland zijn noord grens en is dan ook vrij zeldzaam. Hij komt vooral voor in het oosten van het land. In Noord-Bra bant komt de soort voor tot bij Bergen op Zoom. Grootte 26 - 34 mm. BIOTOOP De Koraaljuffer is een libel die voorkomt in voed- selarme vennen en hoogvenen. Deze rode juffer sluipt uit vanaf eind mei tot in augustus, en vliegt tot in september. Hij is geen bijster goede vlieger en zwerft niet of nauwelijks. Zeer zeldzaam, sinds 2004 waargenomen, wel licht ingevoerd. Het biotoop van de Koraaljuffer komt in Zeeland niet voor, daarom werd deze juffer hier totaal niet verwacht. Maar in 2004 werden zowel in Haamstede als in Dishoek toch Koraaljuffers waar genomen. Op beide plaatsen waren tuinvijvers aanwezig die in de winter van 2002/03 waren aan gelegd door hetzelfde tuinbedrijf met dezelfde, uit Polen afkomstige, turfblokken. Vermoedelijk zijn zo eitjes meegekomen, waarbij de turven ook de noodzakelijke hoge zuurgraad van het water ver oorzaakten. Bij beide vijvers werden ook in 2005 en 2006 Koraaljuffers gezien, wat aangeeft dat er voortplanting heeft plaatsgevonden. Vervolgens werden in 2005 ook Koraaljuffers waargenomen in een tuinvijver bij Hoek, in de plassen aan de Blom- weg te Clinge, beide in Zeeuws-Vlaanderen, en in Den Inkel bij Kruiningen. In juni 2006 werd een zwervend mannetje waargenomen in het Duin doorndal van Oranjezon, Walcheren. Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 92