GEWONE PANTSERJUEEER Lestes sponsa Alex Wiel and BIOTOOP Mannetje De Gewone pantserjuffer is in Nederland een algemene pantserjuffer. Vooral in het oosten van het land komen grote populaties voor. Pantser juffers onderscheiden zich van de overige juffers doordat ze over het algemeen een slagje groter zijn: 30 tot soms wel 48 mm groot. Ook zijn in zittende positie de vleugels meestal uitgespreid (open) terwijl deze bij de overige juffers meestal gesloten zijn. Een belangrijk determinatieken- merk bij de pantserjuffers onderling is de kleur van het pterostigma. Bij de Gewone pantserjuffer is deze zwartbruin, hoewel bij jonge exemplaren de kleuring nog vaal wit kan zijn. De volwassen mannetjes zijn op de onderzijde van het borst stuk, de vleugelbasis, de eerste twee segmenten en de laatste twee segmenten blauw berijpt. De bovenste achterlijfaanhangsels zijn naar elkaar toe gekromd, de onderste achterlijfaanhang sels zijn korter en recht. De vrouwtjes missen de blauwe berijping en hebben kortere achterlijf aanhangsels en een duidelijk legapparaat. De Gewone pantserjuffer stelt geen hoge eisen aan de waterkwaliteit. De soort kan overleven in wateren die in de nazomer droogvallen. Het voor keursbiotoop bestaat uit vennen en duinpiassen met een goed ontwikkelde oeverbegroeiing. In mindere mate komt ze voor bij opspuitingen, afgravingen, kanalen en sloten. De paring vindt meestal plaats in de vegetatie op enige afstand van het water. Na de paring zet het vrouwtje de 92

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 96