GEDRAG IN ZEELAND 93 wk 10 maart 129 waarnemingen 40 oktober eitjes af op oeverplanten, bijvoorbeeld biezen, russen of Gele lis. De eitjes komen het volgend voorjaar uit. Het tijdelijk droogvallen van het voortplantingsbiotoop in de nazomer vormt hier voor geen belemmering. De larven, die tussen de waterplanten leven, kunnen binnen enkele maanden uitsluipen. Dit gebeurt meestal tussen mei en augustus. De uitsluipende larven klimmen in plantenstengels nabij het voortplantingsbiotoop. Jonge Gewone pantserjuffers verblijven tijdens de rijpingsfase enkele weken in een beschutte omgeving, waarna ze een geschikt voortplantingswater zoeken. De mannetjes van de Gewone pantserjuffer zijn territoriaal tegenover mannelijke soortgenoten. Ze verblijven vooral in de oeverzone. In de avond verzamelen de Gewone pantserjuffers zich soms op gezamenlijke slaapplaatsen. De Gewone pant serjuffer is een echte pionier. Nieuwe biotopen kunnen vrij snel gekoloniseerd worden. Vrij algemeen, lokaal in Zeeuws-Vlaanderen en hier en daar in de duinen. De Gewone pantserjuffer heeft in Zeeland een duidelijke voorkeur voor zandige terreinen. Jaar lijks wordt de soort waargenomen in het dek- zandgebied, op de opgespoten terreinen nabij Axel en langs de gehele kuststrook. Soms worden tot enige tientallen exemplaren bij de voortplan- tingsbiotopen waargenomen. Verspreid over de rest van Zeeland worden sporadisch lage aantal- Gewone pantserjuffer len waargenomen. Hierbij gaat het vermoedelijk soms ook om zwervende exemplaren uit Brabant en België. Vroegste waarneming 19 mei (2001laatste waar neming 12 oktober (2005).

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 97