IN ZEELAND 95 men echter in de min of meer natuurlijke bioto pen. De kop van Schouwen, de duinen bij Oran jezon en de pleistocene gebieden in Oost Zeeuws Vlaanderen vallen daarbij op. Onder invloed van een toename van het zoutgehalte van de plassen in det eendenkooi bij Anna Jacobapolder neemt de stand de laatste jaren daar af. Vroegste waarneming 24 mei (2002), laatste waar neming 15 november (1999). serjuffer. Het leggen van de eitjes gebeurt 'in tandem'. Pas in het voorjaar komen de eitjes uit en de larfjes laten zich dan in het water vallen. Gedurende de winter kunnen de eitjes zeer lage temperaturen verdragen. De kleur van takken en twijgen is niet van ondergeschikt belang. Geel groen heeft een bepaalde voorkeur, dit is de kleur van vooral de jonge wilgetakken. Door de behoefte aan zoet water heeft deze juf fer rn Zeeland geen groot verspreidingsgebied. Aan de waterkwaliteit worden verder niet al te veel eisen gesteld, het water kan zelfs licht stromend zijn. Een andere oorzaak, die de ver spreiding in Zeeland inperkt is de binding van de houtpantserjuffer aan hout. Daarom komt de Houtpantserjuffer voornamelijk voor in verlan- dingszönes van plassen, maar ook wel in duin- plassen met struweel. Hiermee is het natuurlijke biotoop gekarakteriseerd. Biotopen met min of meer menselijke (antropogene) invloed zijn bij de juffers ook in trek. Een voorbeeld hiervan vin den we in de duinen van Oranjezon. Daar zijn de zomen van de voormalige watertoevoerkanalen begroeid geraakt met dergelijke houtige gewas sen, waaronder zelfs Duindoorn. Dit zijn de sta biele condities, die voor de houtpantserjuffer geschikt zijn. Echter, een kleine toename in het zout/chloridegehalte van het water kan maken, dat de Houtpantserjuffers heel schaars worden of zelfs uit het milieu verdwijnen. Algemeen, verspreid in de hele provincie. In Zeeland komt de Houtpantserjuffer in alle delen van de provincie voor. De grootste aantallen vindt wk 20 mei 365 waarnemingen 'ÏTf* 3-10 X. m >m 40 50 oktober december

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 99