INLEIDING Peter Geene ft Chiel Jacobusse NATUUR IS ALTIJD IN BEWEGING. NIETS STAAT STIL. Toen eind 2003 mede ter gelegenheid van het jubileum van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland het boek 'Dagvlinders in Zeeland' werd uitgebracht, als eerste in de serie Fauna Zeelan- diea, bestond al het idee om een dergelijk boek ook te maken over de libellen in onze provincie. Net als de vlinderatlas moest het weer een copro ductie worden van de werkgroep en Het Zeeuwse Landschap. De uitdaging die er lag was om dit boek net zo compleet te maken als dat van de dagvlinders in Zeeland. Van de Zeeuwse delta waren tot 2003, de start datum van de libellenatlas-redactie, 12.911 waarnemingsdata geregistreerd (175.370 exem plaren). Deze gegevens waren afkomstig uit 618 kilometerhokken (van de bijna 2000 vierkante kilometers oppervlakte van Zeeland). Uiteindelijk hebben we nu, anno 2006, 17.590 waarnemingen (243.278 exemplaren) uit 978 kilometerhokken. Ook dit keer kwam het inventariseren weer voor een groot deel neer op vrijwilligers, die er in hun vrije tijd op uit trokken om het actuele beeld van de Zeeuwse libellenfauna te completeren. Er is weer een enorm stuk werk verricht. Omdat de gegevens heel gericht verzameld zijn is er nu een waarnemingenbestand gerealiseerd dat zowel een goede geografische spreiding vertoont als een evenwichtige verdeling over de verschillende biotopen. Een aantal libellenspecialisten is al jaren in Zee land bezig met monitoring, onderzoek, rappor tage en fotografie. Een ideale combi voor een boek, zoals zou blijken, maar de dynamiek van samenwerking tussen tekstschrijvers en foto grafen leverde de noodzaak op van wederzijdse flexibiliteit. De schrijvers bedachten steeds iets nieuws en de fotografen keurden voortdurend allerlei foto's van mindere kwaliteit af... Toch heeft dit uiteindelijk geleid tot een boek over de Zeeuwse libellen met foto's van elke soort, dat voor ons aanvoelt als één geheel. Zo is het ook met de libel, als insect temidden van de vele andere. Kenmerkend voor libellen is dat het zeer beweeglijke insecten zijn. Dat geldt op het niveau van de individuele libel, maar het geldt evenzeer voor libellen als soortengroep. De totale stand van de ongeveer 75 in Nederland voorkomende soorten verandert onder invloed van landschappelijke ontwikkelingen en weers omstandigheden. Nieuwe kansen worden snel benut dankzij het zwerfgedrag van een groot aantal soorten. Rondzwervende libellen geven Bloedrode heidelibel ei-afzet 5

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 9