3 z; w MEL1TTA LEP0R1NA Klaverdikpoot MEL1TTA NIGRICANS Kattenstaartbij MEL1TTA TR1C1NCTA Ogentroostbij H H I -J —5 De klaverdikpoot is algemeen in Midden-Zeeland, maar opvallend schaars in Zeeuws-Vlaanderen. Ook in het noordelijk deel van Zeeland is de klaverdikpoot verre van gewoon. De 39 uurhokken waarin de soort na 1998 in Zeeland is gevonden, liggen voor ruim de helft op de Bevelanden. Daarmee vormt deze regio wel het zwaar tepunt van de Nederlandse verspreiding. Ongeveer de helft van alle waarnemingen heeft betrekking op (bloem-)dijken en bermen. Ook in graslanden, zoals in de Yerseke Moer en bij de eendenkooi in Anna Jacoba- polder, wordt de soort soms in aantal vliegend aangetroffen. De koekoeksbij van de klaverdikpoot, de zwartsprietwespbij, vertoont in het Zeeuwse onderzoek een verspreidingsbeeld dat sterk lijkt op dat van de onderhavige soort. De tot nu toe meest weste lijke vindplaats van de katten staartbij lag in de Zuid-Hol landse duinen van Mijendel (1919 en 1954). In Zeeland was de soort tot voor kort nooit aangetrof fen. De laatste jaren zijn echter enkele vindplaatsen ontdekt, met name in Oost-Zeeuws Vlaanderen. Dit betreft het pleistocene gebied en er leeft een tamelijk omvangrijke populatie. Een door V. Lefeber gedetermi neerde vondst van Sirjansland sluit enigszins aan op het voorkomen in de Biesbosch, maar het blijft een tamelijk excentrische vondst. De ogentroostbij is in Nederland een zeldzame soort, waarvan al heel lang geen waarnemingen gedaan zijn buiten Zuid-Limburg. De ogentroostbij werd voor het eerst voor Zeeland gemeld door Petit, die de soort in 1978 ving op de zeedijk bij Paal. De recente vangst in het Braakmangebied bij Terneuzen ligt hier hemelsbreed niet erg ver vandaan. Een vangst uit 1999 in een ma- laiseval te Burgh ligt op geringe afstand van Ouddorp, waarvan de vondst van een mannetje uit 1960 bekend is. De soort werd in aantal vliegend waargenomen in 2006 in de Oudelandse polder bij Cadzand en in Canisvliet bij Westdorpe. De conclusie is dat er in Zeeland en de directe omgeving enkele populaties van deze speci alistische soort leven. Het zou zeker de moeite lonen om grote groeiplaatsen van de voedselplant rode ogen troost, zoals die voorkomen in de afgedamde Deltawa teren, op het voorkomen van deze soort intensief te onderzoeken. 96 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 100