w*. NOMADA ALBOGUTTATA Bleekvlekwespbij NOMADA B1FASC1ATA Bonte wespbij MOMAÜA CONJDNGFNS Langsprietwespbij NOMADA FABR1C1ANA Roodzwarte dubbeltand - I De bleekvlekwespbij was tot voor kort slechts var een oude vangst langs de Grevelingen bekend. Sinds 1998 is de soort in Zeeland aangetroffen in 13 uurhokken, 26 vindplaatsen, waarvan de meeste gelegen zijn in Zeeuws-Vlaanderen. De gastheer van deze wespbij is Andrena barbilabris, en dat is een algemene soort. Op de vindplaatsen waar nestaggregaties van Andrena barbi- labris zijn vast gesteld werd ook deze koekoek waargenomen. Het is dus niet onwaarschijn lijk dat deze bij meer voorkomt dan we nu weten, maar dat ze gemist wordt omdat ze in dichtheden voorkomt. lage Deze soort is de koekoek van de weidebij. Deze gastheer is op meerdere plaatsen in Zeeland aangetroffen, maar van de koekoek is alleen een niet goed gedocumenteer de waarneming van een steilwand in een dijktalud bij Heinkenszand. Ook de gastheer is ter plekke waargenomen. De langsprietwespbij is de koekoek van de fluiten- kruidbij, en bij de bespreking van deze soort bleek dat Zeeland een belangrijke positie inneemt in de landelijke verspreiding. In zo'n geval mag verwacht worden dat ook de bijbehorende koekoeksbij kan worden gevonden. Hoewel de langsprietwespbij na 1980 slechts in enkele uurhokken in het oostelijk rivierengebied en in Zuid- Limburg is waargenomen, bleek die verwachting toch gerechtvaardigd. In Schouwen, Walcheren, de Bevelanden en in Oost-Zeeuws- Vlaanderen werden waarnemingen geregistreerd. Gezien het verspreide voorkomen van de fluitenkruidbij moeten nieuwe vondsten zeker niet worden uitgesloten. Er zijn meerdere zandbijen bekend die als gastheer van de roodzwarte dubbeltand kunnen optreden. Naast algemeen verbreide soorten als Andrena bicolor en de goudpootzandbij, komen ook de zwartbronzen zand- bij en Andrena angustior in aanmerking als waardsoort. In Zeeland, waar de roodzwarte dubbeltand nooit eerder werd gevonden, zullen vooral de twee eerstgenoemde soorten fungeren als gastheer in de 27 uurhokken waarvan de soort in middels bekend is. In bijna alle gevallen van de 74vond- sten betreft het vondsten in bos en parklandschap en dat is ook het biotoop van de genoemde waardsoorten. Net als in de rest van Nederland behoort de roodzwarte dubbeltand in Zeeland tot de vrij algemene wespbijen. .si Bijen cn wespen in Zcetand 97

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 101