p W E R 0 2 h-H NOMADA FFRROG1NATA Geeischouderwespbij NOMADA FLAVA Gewone wespbij NOMADA FFAVOGOTTATA Gewone kleine wespbij Q 1 Het valt op dat de geeischouderwespbij in Zeeland al leen gevangen is in uurhokken waar erg veel waarne mingen verricht zijn. Dat zou er op kunnen wijzen dat de soort vaker voorkomt, maar dat ze gemist wordt als gevolg van lage dichtheden. Van de gastheersoort, de vroege zandbij staat wel vast dat die vaak gemist wordt in inventarisaties als gevolg van de vroege vliegtijd. Ook dat speelt een rol bij de geeischouderwespbij, zodat wel haast vaststaat dat de soort onderbemonsterd is. Niet temin is het hier voor het eerst dat vondsten van deze soort van na 1950 uit West-Nederland gemeld worden. De gewone wespbij heeft als gastheer de viltvlekzand- bij, de meidoornzandbij en waarschijnlijk ook de zwart- bronzen zandbij. Bij elkaar biedt dat ruim voldoende mogelijkheden voor een ruime verspreiding binnen het Zeeuwse. Daarvan is ook inderdaad sprake, getuige de 372 vondsten en 47 uurhokken, waarin de soort na 1998 is waargenomen. Exemplaren van Nomada flava kunnen aanzienlijke grootteverschillen vertonen en dat kan leiden tot verwisseling met bijvoorbeeld de zeld zame Nomada zonata. Hierdoor kan het gepresenteerde kaartbeeld enigszins in negatieve zin beïnvloed zijn. Zoals zoveel soorten wespbijen wordt in deze publica tie ook de gewone kleine wespbij voor het eerst voor Zeeland vermeld. Wespbijen zijn kennelijk in het verle den, zeker ook in vergelijking met andere bijenfamilies, in Zeeland zwaar onderbemonsterd. In de laatste vijf jaar is de gewone kleine wespbij waargenomen in 26 uurhokken. Die liggen tamelijk egaal verspreid over de provincie en dat is ook niet onlogisch gezien het ver spreidingspatroon van de waardsoort die in Zeeland ongetwijfeld de belangrijkste is: Andrena subopaca. De gewone kleine wespbij wordt mogelijk wel eens gemist door het kleine formaat, maar toch is slechts een zeer klein deel van de vangsten afkomstig van een in dat opzicht a-selectieve methode als de malaiseval. 100 Fauna ZeeCancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 104