O NOMADA FLAVOPICTA Z wa rts p rietw espbij NOMADA FOCATA Korts p ri etwesp b ij NOMADA FOLV1CORN1S Roodsprietwespbij Zeeland 30 uur- hokken geregis treerd waarin de soort voorkomt. Dat is des te opvallender in het licht van de opmerking in de Voorlopigebijen- atlas dat alle recente waarnemingen uit het zuidoosten afkomstig zijn. Eens te meer blijkt hieruit hoe sterk het zuidwesten van Nederland -en andere zeekleigebieden bij het onderzoek verwaarloosd zijn. Nomada flavopicta is de koekoeksbij van Melitta leporina, en wellicht ook van andere Melitta soorten. Het verspreidingspatroon van beide soorten lijkt sterk op elkaar. Overigens heeft het er alle schijn van dat de Zwartsprietwespbij in zijn biotoopkeuze aanzienlijk kritischer is dan zijn gastheer. De soort werd in verreweg de meeste uurhokken aan getroffen op bloemdijken of hierop gelijkende milieus. Samen met bijvoorbeeld de Lathyrusbij kan deze soort gelden als kensoort van gevarieerde bloemdijken. De zwartsprietwespbij is in de periode 1980-1998 in Nederland gevangen in 21 uurhokken. Na 1998 zijn in De waardsoort van de kortsprietwespbij, de grasbij is in Zeeland de meest algemene zandbij en het mag daarom geen verwondering wekken dat de kortsprietwespbij, na de gewone wespbij, de meest algemene soort is. Ook hier weer toont de verspreidingskaart een tamelijk egaal beeld, maar Schouwen is opvallend afwezig, ter wijl de regio Tholen Sint-Philipsland juist bovengemid deld scoort. Ook de grasbij is in het westelijke deel van Schouwen niet aanwezig. Een studie naar de aantals verhoudingen van grasbij en kortsprietwespbij werd in Vogelwaarde uitgevoerd (Calle en Dobbelaar 2007). De roodsprietwespbij is in Nederland in de loop van de vorige eeuw sterk achteruitgegaan. Pas de afgelopen jaren is haar aanwezigheid voor het eerst in Zeeland vastgesteld. Totaal is de soort nu uit 10 Zeeuwse uur hokken bekend, en die liggen verspreid door de hele provincie. Van de roodsprietwespbij is een vrij groot aantal potentiële waardsoorten bekend, maar in Zee land komen daarvoor alleen Andrena tibialis en Andrena bimaculata in aanmerking. Gezien de zeldzaamheid van A. bimaculata is het aannemelijk dat in de regel A. tibi alis als gastheer optreedt. De verspreidingskaartjes van beide soorten vertonen dan ook vrij veel overlap. Toch betreft de enige Zeeuwse waarneming van een rood sprietwespbij in de buurt van nestholletjes er één bij de nesten van A. bimaculata bij Bath. Bijen en wespen in Zeeland 101

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 105