P 0 z: ^1 NOMADA GOODEN1ANA Smalbandwespbij W NOMADA INTEGRA Tweekleurige wespbij NOMADA EATEIBURIANA Roodharige wespbij NOMADA EEOCOPHTHAEMA Vroege wespbij Q 1 De smalbandwespbij komt in het westelijk deel van Nederland relatief weinig voor, hoewel waardsoorten als de viltvlekzandbij en de zwartbronzen zandbij zeker niet zeldzaam zijn. De elf Zeeuwse uurhokken van de soort liggen onder andere op de koppen van de eilanden; echter niet in maar achter de duinstreek. Het lijkt erop alsof de smalbandwespbij in het Zeeuwse een compromis ge zocht heeft tussen het wat warmere micro klimaat van de duinen en de voorkeur van de waarschijnlijk belangrijkste gastheer, de viltvlekzandbij, voor wat meer kleiachtige bodems. Nomada integra is een zeldzame en achteruitgaande soort die recent alleen in het uiterste oosten van ons land gevonden is. Het was daarom verrassend dat de soort in 2002 kon worden aangetroffen aan de ooste lijke rand van het natuurgebied Yerseke Moer. En dat temeer, omdat de waardsoort, de paardenbloembij uit dit gebied niet bekend is. Kennelijk is ook bij het recente Zeeuwse onderzoek niet helemaal ontkomen aan het wijdverbreide vooroordeel dat open graslandgebieden voor bijen niet interessant zijn. De vondst betrof een weinig afgevlo gen exemplaar, zodat er haast sprake moet zijn van een lokale populatie. En dat is alleen mogelijk als ook de gastheer in redelijk aantal aanwezig is. Zeker is dat de belangrijk ste waardplant, het muizenoortje, en natuurlijk ook de paardenbloem in de Yerseke Moer algemeen voor komen. In 2005 werd een nieuwe Zeeuwse vondst gedaan en wel in de oude haven van Veere. De roodharige wespbij is uit Zeeland slechts bekend van 7 vindplaatsen uit 5 uurhokken. De meest weste lijke Nederlandse vindplaats tot dan toe lag ter hoogte van Breda. Wel zijn er enkele 19e eeuwse vondsten uit de provincies Noord- en Zuid-Holland. De belangrijkste gastheren zijn de grote grijze zandbijsoorten, te weten de asbij en de grijze zandbij. Ook dat zijn allebei soorten meteen oostelijk verspreidings gebied. Over het hele land bezien blijft de rood harige zandbij tamelijk stabiel in aantal en het is zeker niet uitgesloten dat er meer vindplaatsen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen ontdekt worden. Afgezien van een vondst bij het Zwanenwater in de Noord-Hollandse duinen, zijn van de vroege wespbij geen recente vondsten van West-Nederland bekend. Dat verbaast wel, want de waardsoort, de zwart-rosse zandbij, komt wel met enige regelmaat in West-Neder land voor. Recent is de vroege wespbij in vier uurhokken in Zeeland aangetroffen en inmiddels is de soort -nadat er enkele jaren tevergeefs op gelet is- ook opgedoken in de zeer grote kolonie van de zwart-rosse zandbij in het Braakmange- bied. Het lijkt erop of het hier inderdaad om een nieuwe ves tiging gaat (vgl Calle, 2001). De soort zal waarschijnlijk door zijn vroege vliegtijd tijdens inventarisaties regel matig gemist worden. 102 Fauna Zeelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 106