NOMADA MARSHAMELLA Donkere wespbij NOMADA PANZER! Sierlijke wespbij NOMADA RUE1CORN1S Gewone dubbeltand NOMADA SHEPPARDANA Geeltipje De belangrijkste gastheer van de donkere wespbij is de meidoornzandbij en het recente verspreidingspatroon in Zeeland vertoont frappante overeenkomst van gastheer en koekoek. Overigens worden ook de zwartbronzen zandbij en de viltvlekzandbij wel als waardsoort opgege ven, maar hierover bestaat geen zekerheid. Het algemeen voorkomen van de donkere wespbij past in het landelijke verspreidings patroon, waarbij heel Nederland redelijk bezet is. De trend van deze soort lijkt -in tegenstel ling tot tal van andere inheemse bijen- ook eerder licht positief, zowel in de regio als in de rest van het land. De sierlijke wespbij is een soort die net als zijn belang- jaren is de soort rijkste gastheersoorten, de vertegenwoordigers van de op 48 plekken Andrena-helvolagroep, vooral in april vliegt. In jaren gevonden in 19 met een koud voorjaar kunnen deze soorten soms nau- uurhokken, ver- welijks worden gevonden en ook de sierlijke wespbij spreid over heel heeft zo zijn jaren. Tijdens het onderzoek van de laatste de provincie. In de literatuur is deze soort veelal onder de weten schappelijke naam Nomada bifida te vinden. De gewone dubbeltand is een wespbij waarvan het aantal waarnemin gen Nederland al decennia lang lang zaam maar gestadig toeneemt. Datzelfde beeld doet zich ook in Zeeland voor. Die toename is ook niet verwonderlijk, omdat de enig bekende gast heer, het rood- gatje eveneens een toename heeft doorgemaakt, die overigens nog veel sterker is dan die van de gewone dubbeltand. De gewone dubbeltand is weinig aangetroffen op Schouwen- Duiveland en op Tholen. Waarschijnlijk heeft dit eerder te maken met een onderbemonstering in het vroege voorjaar dan met het werkelijk ontbreken in deze delen van de provincie. V Het geeltipje is een heel klein wespbijtje dat laag over de -veelal zandige- bodem vliegt, op zoek naar nesten van de gastheersoorten. Dat zijn verschillende kleine groefbijtjes, waaronder Lasioglossum nitidiusculum. In Den Inkel is het geeltipje vliegend boven de nesten van laatstgenoemde soort gevangen. Het geeltipje is een tamelijk onvoorspelbare soort die op de meest onver wachte plaatsen opduikt. In te genstelling tot wat men zou verwachten van zo'n onopvallende soort, is het geeltipje relatief niet vaker in malaisevallen gevangen dan andere wespbijen. Bijen en wespen in Zeeland 103

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 107