F5 z; ljU f1 0 NOMADA SIGNATA Signaalbij o NOMADA STIGMA Borstelwespbij N OM ADA STRIATA Stomptandwespbij NOMADA SOCC1NCTA Geelzwarte wespbij Q s 1 Als koekoek van het algemene vosje zijn er voor de signaalbij mogelijkheden genoeg. De soort komt verspreid in de provincie voor, maar nooit in grote aantallen. Eén van de raadselachtige gevallen waar de koekoek veel zeldzamer is dan zijn gastheer. Bij het determineren van mannetjes van deze soort kan gemak- kelijk verwisse ling optreden met de Gewone wespbij. Slechts een klein knob beltje op de genitaliën geeft uitsluitsel. De borstelwespbij is ook landelijk een zeer zeldzame soort die bekend staat als broedparasiet van Andrena labialis. Deze soort werd gevonden bij Bommenede op Schouwen. De zandige dijken in die omgeving vormen één van de bol werken van An drena labialis en dat maakt de vondst te meer interessant. De stomptandwespbij heeft als gastheer onder meer Andrena wilkella en dat is een soort die in Zeeland niet zeldzaam is. Merkwaardig is dat de stomptandwespbij al voor 1980 in Zeeuws Vlaanderen gevonden werd. Dat is nu juist de regio waar wilkella uitgesproken schaars is. Gedurende de laatste jaren werd slechts één Zeeuw se vondst gedaan, en wel op Dijkwater, op Schouwen- Duiveland. Dat is een plaats waar ook wilkella is waar genomen. De stomptandwespbij is in Nederland een achteruitgaande soort die vrijwel alleen in het oosten gevangen wordt. Grote zandbijen als de viltvlekzandbij en de zwart- bronzen zandbij zijn de gastheersoorten voor deze flink uit de kluiten gewassen wespbij. De geelzwarte wespbij is voor wat betreft de periode na 1980 voor West- Nederland alleen bekend van enkele waarnemingen in de Zuid-Hollandse duinstreek. Tijdens het Zeeuwse onderzoek is de geelzwarte wespbij aangetroffen in 13 uurhokken, waarvan er ongeveer de helft in de onmiddellijke omgeving van de Noordzeekust liggen. Waarschijnlijk wordt die voorkeur ingegeven door het gunstige microklimaat in en rond de duinen. 104 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 108