2Q 0SM1A CLAVIVENTRIS Geelgespoorde houtmetselbij OSMIA CORNUTA Gehoornde metselbij OSMIA LEUCOMELANA Zwartgespoorde houtmetselbij OSMIA LEA1ANA Kauwende metselbij CO Osmia claviventris is een echte duinsoort die in het verleden is waargenomen op diverse plaatsen in de Walcherse en Schouwse duinen. In het laatstgenoemde gebied is de soort na 1980 nog uit een uurhok gere gistreerd, hoewel er van de afgelopen vijf jaar geen waarnemingen beschikbaar zijn. Er zijn wel recente waarnemingen van drie uurhokken op Walcheren en Twee van Zeeuws-Vlaanderen van de Verdronken Zwarte Polder en bij Breskens. Evenals andere metselbijen wordt Osmia claviventris ge parasiteerd door verschillende Tnbebijen en Knotswespen. In tegenstelling tot de erop gelijkende Osmia leucomelana wordt Osmia claviventris in Zeeland alleen in de duinen aangetroffen. S De gehoornde metselbij komt relatief veel voor in Zeeland. Recent is de soort in 18 uurhokken aangetrof fen, waarbij het overigens opvalt dat -afgezien van een enkele vangst op de Eendenkooi in Anna Jacobapolder- de soort in het noordelijk deel van Zeeland bijna geheel ontbreekt. Zelfs in bijvoorbeeld Burgh, waar veelvuldig met malaisevallen gevangen is, is de soort niet aange troffen. Ook uit het verleden zijn geen vondsten van de regio's Tholen en Schouwen-Duiveland bekend. Landelijk wordt een voorkeur voor stedelijke gebie den gesignaleerd. Het Zeeuwse patroon is hiermee in overeenstemming. Behalve tuinen zijn de meeste waar nemingen afkomstig uit de duinen. Uiterlijk lijken Osmia leucomelana en Osmia clavi ventris op elkaar als twee druppels water. In Zeeland komt Osmia leucomelana meer verspreid voor. Zo werd de soort in aantal vliegend waargenomen in de Hogerwaard-polder bij Rilland en slechts twee van de negen uurhokken hebben betrekking op de duinen. De soort werd foeragerend meestal waar genomen op rolklaver, maar er is ook een waarneming op dauwbraam. Deze zeldzame en bedreigde metselbij werd in 2006 in Zeeland aangetroffen in de speciaal aangelegde bijenkuil bij Klein Valkenisse op Walcheren. Deze waarneming betrof één enkel vrouwelijk exemplaar. Deze vondst bewijst eens te meer hoezeer kleine ingrepen in het landschap kunnen bijdragen aan de diversiteit in onze bijen en wespenfauna. 106 Fauna Zeefandïca

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 110