2 rn OSMIA N1VEATA Zwartbronzen houtmetselbij OSMIA RUFA Rosse metselbij O OSMIA UNC1NATA Bosmetselbij OSMIA PAR1ET1NA soort in Neder- Er is slechts één enkele vondst van Osmia ni- land zeldzaam, veata bekend uit Zeeland, en die dateert van 1999 Deze bij is ge- van Burgh. De soort werd hier aangetroffen in een specialiseerd op malaiseval in een tuin. Buiten Zuid-Limburg is de composieten. Van de 389 waarnemingen van de rosse metselbij die de laatste 5 jaar geregistreerd zijn heeft de overgrote meer derheid betrek king op tuinen en parken. Maar ook in meer natuur lijke landschappen als duingebieden, bloemdijken en bossen is de rosse metselbij een gewone verschijning. Met een score van vijftig uurhokken verspreid over alle regio's behoort deze soort tot de algemene soorten in Zeeland. Algemeen is de rosse metselbij trouwens ook in de rest van Nederland, maar merkwaardig genoeg is de soort niet gevonden op de meeste Waddeneilan den. De rosse metselbij is foeragerend aangetroffen op uiteenlopende planten als dauwbraam, hondsdraf en kattenkruid, maar vooral opvallend vaak op boterbloe men. Dit valt extra op omdat slechts weinig andere bijen de boterbloemen bezoeken. De bosmetselbij is een van de weinige inlandse bijen die karakteristiek is voor bossen, of meer specifiek voor bosranden. Het is een soort die toeneemt en dat is ook niet onlogisch als we kijken naar het veranderde bos beheer, waarin dood hout en afgestorven stammen een eigen plaats ge kregen hebben. In Zeeland was de bosmetselbij nooit eerder ge vonden. De soort is aangetroffen in een binnen- duinrandbos met veel omgewaaide bomen. Osmia parietina is in Nederland uiterst zeldzaam. Er zijn slechts twee recentere vondsten. De soort nestelt in oude stammen van naaldbomen. Er is slechts één oudere vondst in Zeeland. De soort is een maal vóór 1950 bij Zierikzee aangetroffen. Bijen en wespen in Zeeland 107

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 111