w Q O u w 33 D 33 2: P- PAMURGUS CALCARATIJS Kleine roetbij SPHECODES ALB1LABR1S Grote bloedbij SPHECODES CRASSUS Brede dwergbloedbij CO Oh CO I CO I De kleine roetbij is voor 1980 één keer gevonden in de (Zuid-Hollandse) duinen, en voor de rest is de meest westelijke vindplaats de omgeving van Roosendaal in Noord-Brabant. Gedurende de laatste jaren is deze bij op minstens 8 vindplaatsen, verspreid over twee uurhokken in Oost Zeeuws-Vlaanderen aangetroffen. Het gaat om vondsten op het smalle reepje zand in de grensstreek onder Hulst en Heikant. Deze zandbewo- De grote bloedbij is een typische duinsoort, die in Zeeland recent gevonden is in elf uurhokken. De soort - ner is gespeci aliseerd op gele composieten en vooral verschil lende haviks- kruidsoorten worden vaak als voedselplant genoemd. Op de Zeeuwse vindplaatsen werd de soort waargeno men op klein streepzaad, gewoon biggekruid en enkele kruiskruiden. komt zowel op Schouwen als in de duinen van Walcheren voor, maar tot nu toe is de Grote bloedbij nooit gevonden inde Zeeuws-Vlaam- se duinen. Toch komt ook daar de waardsoort, de grote zijdebij regelmatig voor. In de gebieden waar de grote zijdebij is aangetroffen is ze meestal ook aanwezig, maar er zijn meerdere gebieden waar de soort, ook in grote kolonies van de grote zijdebij niet kon worden gevonden, bijvoorbeeld in de Zeeuws-Vlaamse duinen. Op de strandduintjes bij Ouwekerk werd een grote bloedbij gevonden, waar er geen grote zijdebijen aanwezig waren. Dit moet dus een zwervend exemplaar zijn geweest. Sphecodes crassus behoort tot een complex van 4 soor ten, "de minatusgroep", die bijzonder moeilijk uit elkaar te houden zijn. Verwisselingen tussen de vier betreffende soorten, Sphe codes crassus, S. geofrellus, S. miniatus en S. marginatus zijn dan ook beslist niet uitgeslo ten, met name wat betreft de vrouwtjes. Dat de soort in Zeeland voorkomt staat vast, omdat tenminste 1 exemplaar gecontroleerd is door wijlen Henny Wiering, toen deze zich intensief met deze groep bezighield. Afgezien van Sphecodes geofrellus zijn in de afgelopen jaren van alle soorten van de miniatus-groep Zeeuwse exemplaren gecontroleerd door specialisten. Sphecodes crassus parasiteert onder meer op Lasioglossum pauxillum en L. punctulatissimum die beiden in Zeeland regelmatig voorkomen. 110 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 114