X co SPHECODES MARGINATUS Q Verscholen dwergbloedbij u Dit kleine woekerbijtje is tijdens het onderzoek op j acht verschillende plaatsen met 13 exemplaren ge vangen, waarvan zeven keer in een malaiseval. Eerdere waarnemingen waren uit Zeeland niet bekend. Van de vele mogelijke gastheersoorten die in de literatuur genoemd worden, springt bij vergelijking van de ver spreidingskaartjes vooral Lasioglossum leucopus eruit. De verspreiding heeft een grote overlap met die van "Tl Sphecodes marginatus, zij het dat de gastheer dubbel zoveel voorkomt. Maar dat laatste is niet ongewoon als het gaat om de aantalsverhouding tussen gastheer en parasiet. SPHECODES MINIATOS Gewone dwergbloedbij SPHECODES MON1L1CORN1S Blokhoofdwoekerbij Px Sphecodes miniatus is de koekoeksbij van kleine groef- bijen als Lasioglossum nitidiusculum, L. sexstrigatum en L morio. De soort is moeilijk te onderscheiden van verwante kleine woekerbijen. De soort vertoont met 19 uurhokken een tamelijk gelijkmatige verspreiding over de provincie, hoewel het noordelijk deel minder bezet is. Er is geen duidelijke biotoopvoorkeur af te leiden uit de beschikbare gegevens. Parasitaire bijen als de blokhoofdwoekerbij inspecteren rusteloos allerlei holletjes en gaatjes als ze op zoek zijn naar nesten van een potentiële gastheer. In dat licht is het misschien niet zo verwonderlijk dat deze soort bij herhaling is waargenomen in nestaggregaten van de schorzijdebij, maar het aantal waarnemingen (minstens 3 op verschillende data) lijkt nogal hoog om toevallig te zijn. Ook is waargenomen dat de bij een nestholletje binnenging. Dat alles vormt geen enkel bewijs voor een relatie maar onmogelijk is dat ook weer niet. Tenslotte is er een andere woekerbij (Sphecodes albilabris) die eveneens parasiteert op een zijdebij (Colletes cunicula- ris). De blokhoofdwoekerbij is in ieder geval bekend als koekoeksbij van Lasioglossum calceatum en haar ver wanten. Die behoort tot de algemeenste groefbijen en ook de blokhoofdwoekerbij is met recente vondsten uit 38 uurhokken verre van zeldzaam. 112 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 118