SPHECODES PUNCT1CEPS Grote spitstandbloedbij SPEIECODES PEELOCIDDS Schoffelbloedbij SPHECODES RETICULATOS Rimpelkruinbloedbij Het vrouwtje van Sphecodes puncticeps heeft, net als dat van S. longulus een klein tandje aan de binnenkant van de kaak en is daardoor goed van andere kleine soorten te onderscheiden. Deze parasiet van de groefbij Lasioglossum villosulum is in Zeeland tijdens de recente inventarisaties slechts in 10 uurhokken aangetroffen en dat aantal is schamel ten opzichte van de 31 uurhok ken waarin de waardsoort is aangetroffen. Opvallend is het geheel ontbreken van de soort op Walcheren en de Bevelanden. Sphecodes pel- lucidus komt voor in de pleis tocene grensstreek van Oost-Zeeuws-Vlaanderen en in de duinen. Daarnaast zijn er waarnemingen uit de bebouwde kom van Veere, Oost Souburg, Zaamslag en Terneuzen. Al met al een duidelijk afgebakend gebied; veel duidelijker dan men op grond van landelijke gegevens over biotoop voorkeur en verspreiding zou verwachten. In Zeeland is Sphecodes pellucidus beperkt tot zandgronden en tot de bebouwde kom. Het voorkomen van zandgebonden soor ten in de bebouwde kom is een wijdverbreid fenomeen. Het heeft waarschijnlijk te maken met het gebruik van grote hoeveelheden puur zand bij de aanleg van wegen en trottoirs. Nesten van zandsoorten worden in de stad veelal tussen voegen van tegels of straatklinkers aange troffen. De belangrijkste gastheersoort is Andrena barbi- labris, maar ook het roodbuikje komt in aanmerking. Qua biotoopvoorkeur klopt de combinatie perfect. Sphecodes reticulatus is in Zeeland beperkt tot gebie den met zandige of zeer lichtzavelige bodem. De soort is recent aangetroffen in 13 uurhokken. Er is onduide lijkheid wat de gastheer van deze soort betreft. In de Voorlopige atlas worden drie mogelijkheden genoemd, maar voor Zeeland vallen die alle drie nadrukkelijk af als mogelijkheid. Andrena wilkella is geen optie gezien het verspreidingsbeeld en Andrena barbilabris niet in verband met de vliegtijd. Lasio glossum prasi- num komt in Zeeland niet voor en daarmee is het rijtje van potentiële gastheren uitgeput. Het staat wel vast dat er een andere waard is. De vraag is: welke? Bijen en wespen in Zcetand 113

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 119