INLEIDING Bijen en wespen vormen een relatief weinig bekende groep van insecten. In vergelijking met populaire insec- tengroepen als vlinders en libellen is het ook een erg soortenrijke groep. Daarnaast zijn er veel kleinere en moeilijk te determineren soorten. Daarom zijn er niet zoveel natuurliefhebbers die zich met deze groep bezig houden. Tot een jaar of 10 geleden wisten we eigenlijk amper wat er aan soorten rondvloog in het Zeeuwse. Toch vormt soortenkennis de basis van iedere bescherming. Als je niet weet wat je hebt kan je het ook niet goed beschermen. Je moet weten welke soorten typerend en zeldzaam zijn of een negatieve trend hebben, en als het even kan ook de oorzaak daarvan zien bloot te leggen. Voorwaar geen eenvoudige klus. Rond 1998 vond een zestal insectenliefhebbers, die ie der onafhankelijk van elkaar met de studie was begon nen, elkaar. Ze vormden met elkaar de Insectenwerk groep van Het Zeeuwse Landschap. Al snel voegde zich de gerenommeerde entomoloog Bob van Aartsen bij de groep en daarmee was meteen de basis gelegd voor bredere contacten met tal van entomologen. Samen sta je sterker dan alleen, en door uitwisseling van informa tie groeide de kennis snel. De atlas Al rond het jaar 2000 ontstond het idee alle verzamelde gegevens ooit in een Zeeuwse Atlas te bundelen. We hadden destijds eigenlijk nog geen idee hoe groot de klus was waaraan we waren begonnen. In vergelijking met bijvoorbeeld vlinder of libelleninventarisaties gaat het hier om veel arbeidsintensievere inventarisaties. Vlinders en libellen kan je immers zo in het veld op soort Wijlen Bob van Aartsen; de nestor van de Zeeuwse insecten werkgroep noteren. Bij bijen en wespen is dat veelal niet het geval. Steeds werden ook wat moeilijk determineerbare dieren verzameld, die pas na een uitgebreide en tijdrovende c bestudering onder de binoculair konden worden gede- termineerd. De groep bleek zich er fanatiek in vastge- n beten te hebben en jaar na jaar groeide het aantal ver- 3 zamelde waarnemingen. Het aantal werkgroepsleden groeide wat verder uit naar 9 personen. Dat met zo'n 2. klein aantal mensen, het waarnemingen bestand ver- =s gelijkbaar is met zowel het libellen als vlinderbestand, n mag dan ook uitzonderlijk genoemd worden. We mogen er best trots op zijn, dat Zeeland na Zuid Limburg op dit n moment de best onderzochte regio van Nederland is. Voor Het Zeeuwse Landschap was het natuurlijk in de eerste plaats belangrijk om zo veel mogelijk betrouw bare gegevens uit haar eigen terreinen te genereren. Juist om dat al in het jaar 2000 het plan gemaakt werd om ook een Atlas van Zeeland uit te brengen, was het ook nuttig van de overige terreinen een beeld te heb ben. Daarom werd ook bij andere terreinbeheerders en buiten natuurgebieden geïnventariseerd om zodoende een gebiedsdekkend beeld van Zeeland te kunnen pre senteren. Bij het samenstellen van deze atlas zijn heel wat men sen betrokken geweest. Verschillende landelijke specia listen, waaronder wijlen Hennie Wiering, Theo Peeters, Jan Smit, Jeroen de Rond en Hans van Nieuwenhuijsen bezochten Zeeland om de insectenwerkgroep te onder steunen, determinaties te controleren ed. Er was een uitwisseling van gegevens met het nationale databe stand van EIS Nederland, het contact verliep steeds op een prettige manier via Menno Reemer. Voor foto's mochten we ter aanvulling van eigen beelden een be roep doen op het prachtige archief van Albert de Wilde en ook Erik Speksnijder, Petra Wezelman en Peter Mei- ninger leverden één of meer foto's. Ruim 400 Zeeuwse soorten Bijen en wespen zijn ook voor het grote publiek bekende insecten. Zo lijkt het althans, want wie kent er niet de honingbij, die leeft in hoog georganiseerde volken, bij wie de imker zijn honing haalt. De bij zoemt rond de bloempjes in de tuin en het diertje levert ons niet alleen honing, maar is ook nog eens nuttig voor de bestuiving van planten. Wespen zijn heel wat minder populair. Wespen zijn de beesten die op de zoetigheid afkomen als je een blikje frisdrank opent op een bankje in de dierentuin. En op het terras in de achtertuin kunnen ze de sfeer flink be derven. Ze vliegen hinderlijk om de mensen heen en niet Bijen en wespen in Zeeland 7

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 11