z: co w Q O U w Cu CO SPHECODUS RUBICUNDUS Grove neusbloedbij SPHECODES SCABR1COLL1S Wafelbloedbij SPHECODES SP1NULOSUS Kraagbloedbij STEL1S BREV1USCUEA Gewone tubebij J tu H CO I CO I Sphecodes rubicundus parasiteert onder meer op Andrena labialis. Dat is in Zeeland een relatief veel voorkomende soort en daarom wekt de aanwezigheid van rubicundus geen verwondering. De soort is aan getroffen op de Schouwse dijken en op twee plaatsen op Walcheren. Het is niet uitgesloten dat de soort nog meer voorkomt, gezien de uitgebreide verspreiding van de gastheer. Anderzijds geldt deze soort landelijk als een zeldzame en achteruitgaande soort. In de zes uurhokken waar Sphecodes scabricollis recent in Zeeland is aangetroffen is de soort in de helft van het aantal vangsten gedaan met een malaiseval. Sphecodes scabricollis is in heel Nederland nogal zeldzaam. Diverse vondsten zijn echter door specialisten gecontroleerd en er is geen reden om aan te nemen dat er misdetermina- ties in het bestand zitten. Het is niet duidelijk waarom Sphecodes scabricollis zo zeldzaam is. De gastheer, D x Lasioglossum zonulum, is weliswaar meestal niet talrijk maar wel alom verbreid zowel in Zeeland als in de rest van Nederland. In de voorlopige bijenatlas wordt van deze soort alleen een recente vondst gegeven van Midden Limburg. De vondst op de Schelphoek aan de zuidkust van Schouwen was dan ook een grote verrassing. De gastheer van deze soort, Lasioglossum xanthopus, is wel van Schouwen bekend, maar de vindplaats is meer dan 10 kilometer van de vindplaats van spinulosus verwijderd. Kennelijk komt xanthopus meer voor dan nu bekend is. De gewone tubebij is gevonden in een speciaal voor aculeaten aangelegde "bijenkuil". Het is de broed- parasiet van de tronkenbij en de tubebij lijkt zo sterk op haar gastheer dat ze daardoor vaak gemist wordt. Toch is op tuinlocaties waar de tronkenbij voorkomt intensief maar tevergeefs naar de soort gezocht. De voorlopige atlas laat nauwelijks stippen in West Neder land zien. 114 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 120