STEL1S ORNATULA Witgevlekte tubebij STEL1S PUNCTULATISSMA Geelgerande tubebij XYLOCOPA VIOLACEA Blauwzwarte houtbij De witgevlekte tubebij staat bekend als broedparasiet van een groot aantal metselbijen. De vindplaats waar deze soort is aangetroffen, de duinen van het Zwin bij Cadzand, telt diverse soorten Osmia's. De vondst past geheel in het beeld van de bekende verspreiding, waarin de duinkunst een belangrijk aandeel heeft. Zeven van de 13 plaatsen waar de geelgerande tubebij de laatste jaren in Zeeland is gevangen zijn tuinen; de overige betreffen waarnemingen in het duingebied. De geelgerande tubebij parasiteert op het geslacht Anthidium en het lijdt geen twijfel dat de grote wolbij de belangrijkste gastheer is. Ook dat is een typische tuinsoort, die echter ook veel op bloemdijken voorkomt. Dat laatste geldt voor de geelgerande tubebij niet, wel licht omdat die een voorkeur heeft voor de beschutte menselijke omgeving. Overigens komen ook sommige metselbijen in aanmerking als gastheersoort voor deze koekoeksbij. De blauwzwarte houtbij is een grote en spectaculair ogende soort, die hooguit verward zou kunnen worden met een erg blauw gekleurde hommel. Ook zijn er wel mensen die de soort aanzien voor een kever of een vlinder, wat terug te voeren is op de getinte vleugels. Tot nu was deze soort voornamelijk bekend uit Zuid Limburg, maar er was een eerdere Zeeuwse vondst in 1997 in Wilhelminadorp. De Blauwzwarte houtbij behoort duidelijk tot de soorten die profiteren van het warmer wordende klimaat. Er zijn een aantal waar nemingen uit Terneuzen en Sas van Gent uit tuinen. Kennelijk is het iets warmere klimaat uit de stad aantrekkelijk voor deze thermofiele soort. Omdat de soort in Terneuzen meerdere jaren achtereen op dezelfde locatie werd waargenomen gaat het waarschijnlijk om een gevestigde populatie. Een leuk detail is dat de soort in meerdere gevallen met zoekgedrag is waargenomen bij opgehangen nestblokken. Bijen en wespen in Zeeland 115

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 121