CHRYS1S ANGUSTULA CHRYSIS B1COLOR CHRYSIS FULG1DA CHRYSIS GRAC1LL1MA Deze kleine Goudwesp parasiteert op de soorten uit het plooivleugelwesp geslacht Symmormphus, waarvan vooral S. bifasciatus in Zeeland algemeen is. Toch is Chrysis angustula slechts van 3 locaties in Zeeland en met slechts 5 dieren bekend: De Braakman, Koudekerke en Oranjezon. Twee dieren werden in een malaiseval gevangen. Is het door het kleine formaat en het waar schijnlijk onopvallende gedrag dat dit dier regelmatig over het hoofd wordt gezien? Een slanke en kleine soort die parasiteert op sprink- hanendoders van het graafwespengeslacht Tachysphex. De algemeenste soort T. pompiliformis is betrekkelijk algemeen verspreid in Zeeland waargenomen. In Zee land is deze goudwesp met een totaal van 4 dieren, alleen gevonden in Oranjezon en in de Zeepeduinen, dus enkel in de duinstrook. Opvallend is dat de andere soort die in de literatuur als mogelijke gastheersoort wordt genoemd, T. nitidus wel bijna alleen in de hierboven genoemde vindplaatsen van deze goudwesp is gevon den. Oranjezon is overigens wel het gebied waar de meeste soorten sprinkhanendoders van Zeeland voorkomen. Drie van de 4 Zeeuwse dieren werden in malaisevallen gevangen, wat aangeeft, hoe belangrijk dit vangmiddel voor sommige soorten is. Deze grote en opvallend gekleurde soort werd slechts 1 keer in Zeeland gevangen. Bob van Aartsen ving een exemplaar in een malaiseval in juli 2003 in Oranjezon. Deze soort is nooit eerder in West Nederland vastge steld. De soort is in Nederland sterk achteruit gegaan en is bedreigd. In de literatuur worden er een heleboel metselwesp-gastheersoorten genoemd, waarvan de plooivleugel geslachten Ancistrocerus en Symmorphus in Zeeland het meest waar schijnlijk lijken. Ook de in Zee- land uiterst zeldzame Osmia leaiana wordt genoemd. Aanvullend onderzoek naar de gastheerrelatie is dus gewenst. Ook deze opvallend slanke goudwesp is in Zeeland slechts één keer gevangen. En opnieuw was dat in een malaise val. Dit dier werd in juni 2006 in Zuiddorpe, in het dek- zandgebied van Oost Zeeuws-Vlaanderen vastgesteld. Nooit eerder werd deze soort in West Nederland aan getroffen. Het is een opmerkelijke vondst, omdat haar meest waarschijnlijke gastheersoorten uit het Plooi- vleugelgeslacht Microdynerus nooit in Zeeuws- Vlaanderen werd gevonden. De twee Nederlandse mieroleemwes- pen zijn zeld zaam en hun verspreiding neemt nog ver- der af. Het zal daarom niet verbazen dat Chrysis gracillima in Neder land als uiterst zeldzaam, sterk afgenomen en actueel bedreigd te boek staat. 6 Fauna Zecfandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 122