S c G CHRYS1S IGNITA rtpT1 O O IT Ln tr. CHRYSIS IGNITA IGNITA CRHYS1S IGNITA 1MPRESSA Bijen en wesjien in ZecCancC 117 Chrysis ignita ofwel de Gewone goudwesp komt landelijk gezien zowat overal voor. De waarnemingen in Zeeland sluiten daar dan ook goed bij aan. Was de kaart van Zeeland eerst behoorlijk leeg, nu zijn bijna alle delen en vooral Zeeuws-Vlaanderen goed vertegen woordigd door deze soort (exclusief de twee onder soorten). Overal in Zeeland werd ze in totaal 59 keer vastgesteld, ook in het stedelijke gebied. Zo werd ze in Terneuzen diverse keren op een speciale insectenwand gezien. Chrysis ignita heeft vele verschillende gastheren, die bestaan uit plooivleugelwespen zoals Ancistrocerus parietum, diverse soorten graafwespen, zoals bijvoor beeld Trypoxylon attenuatum en bijen zoals Osmia rufa. Ignita werd vanaf het voor jaar (21-4)tot in de vroege herfst (30-8) waarge nomen. De soort varieert vaak sterk in grootte. Waarschijnlijk hangt dat samen met de verschillende soorten gastheren. Hoe groter deze is, des te groter het nageslacht. Aan de hand van de grootte, vorm en kleuren wor den diverse varianten en ondersoorten onderscheiden. Zie hieronder voor de in Zeeland aangetroffen onder soorten. Deze ondersoort werd slechts 2 keer vastgesteld. Het is mogelijk dat ze op nog meer plaatsen in Zeeland voor komt, want niet alle determinaties zijn tot op onder soort uitgevoerd. Ook deze vorm werd slechts 4 keer vastgesteld. En ook hier geldt dat het mogelijk is dat bij verdere determi natie van Chrysis ignita de ondersoort impressa vaker kan opduiken.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 123