Mgl CHRYS1S 1GN1TA SCHENCK1 CEIRYS1S 1ND1GOTEA CHRYS1S LONGULA CEIRYS1S MED1ATA CHRYS1S RUDD11 Determinaties tot op ondersoort leidden in totaal 7 keer tot de vorm schencki. Deze uiterst zeldzame Goudwesp is in 1978 door Petit waargenomen bij Emmadorp (Saeftinghe) al slapend op peen! Het is een opmerkelijke vindplaats omdat de soort alleen in Midden Brabant gevonden is en aan bos gebonden lijkt. Deze soort parasiteert op de plooi- vleugelwesp Gymnomerus laevipes, een soort zeld zaam in Oost Nederland voorkomt, en die sterk afge nomen en be dreigd is. Een nieuwe vondst voor Zeeland lijkt daarom niet waarschijnlijk. Deze goudwesp is ooit bij Haamstede in de duinen aangetroffen. Het is een in Nederland weinig alge mene soort. Ze parasiteert oa. op de ook in Zeeland gevonden plooivleugelwespen Ancistrocerus parietinus en Euodynerus quadrifasciatus. Deze soort is ooit Bij Koewacht op het dekzand in Zeeuws-Vlaanderen gevonden. Dat is opmerkelijk omdat er nooit populaties van haar gastheersoort, de Schoor steenwespen van het geslacht Odynerus in Zeeland gevonden zijn. Waren die er vroeger dan toch en zijn die toen over het hoofd gezien? Deze goudwesp is in Nederland zeldzaam, sterk afgenomen en bedreigd. Dat is niet ver wonderlijk want haar gastheer soorten zijn dat De enige waarneming uit Zeeland is voor 1980 bij Cad- zand gedaan. In Nederland was deze Goudwesp vroeger meer over het land verspreid, Tegenwoordig is ze uit gesproken zeldzaam. Ze parasiteert op de plooivleu gelwespen Ancistrocerus oviventris en A. scoticus, die beiden ook in Zeeland voorko men. 8 Fauna Zeefancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 124