CHRYS1S RLIT1L1VENTR1S CHRYSIS SLIBCOR1ACEA CLEPTES SEM1AURATUS CLEPTES SEMI CYAN EU S Ook van deze goudwesp is er slechts een enkele oudere waarneming, van voor 1980. Ze werd gedaan in de om geving van Vlissingen. Er zijn geen in Nederland geen vondsten meer van recentere datum. En ook net als bij Chrysis ruddii parasiteert ze op de plooivleugelwespen Ancistrocerus oviventris en A. Scoticus. Er zijn slechts 3 vondsten van deze soort in Nederland, allen in Zuidelijke provincies. De enige vondst uit Zee land (en tevens de laatste voor Nederland) werd in 1954 in Domburg gedaan. Het is nog niet bekend welke de gastheer is. Deze Halfgoudwesp is de algemeenste uit dit geslacht van Nederland en ze is toegenomen. Halfgoudwespen zijn veel slanker dan de meeste andere goudwespen. Deze soort parasiteert op bladwespen van de geslachten Nematus, Pachynematus en Pristophora. In Zeeland is ze verspreid over de provincie van 5 locaties bekend, met in totaal 17 dieren. Opvallend is dat het overgrote aan tal ervan, in malaisevallen is gevangen. Een belangrijke gastheersoort lijkt Nematus ribesii te zijn, een soort die ook in Zeeland gevonden is en op bessenstruiken voor komt. Het grote aantal vangsten in Zeeuwse tuinen van deze Halfgoudwesp, is zodoende goed te verklaren. Er zijn slechts twee waarnemingen in Zeeland, een ou dere uit Hulst van voor 1980, en een bij Haamstede van na deze periode. Deze in Nederland zeer zeldzame Half goudwesp parasiteert op bladwespen uit de Amauro- nematus groep, waarvan A. viduatus en A. vittatus ook op Schouwen zijn gevonden. Bijen en wespen in ZceCancf 119

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 125