m w O UI Ph 13 O O HEDYCHRIDIUM ARDENS HEDYCHRUM CUPREUM HEDYCHRUM GERSTAECKER1 Deze kleine soort is 14 keer vastgesteld, verspreid door de provincie. Het is een soort die landelijk gezien vooral in zandstreken gewoon is, zowel langs de kust als in het binnenland. Ze parasiteert daar op kleine, zandbe- wonende graafwespen en zijn daarom het meest aan te treffen op zonnige zandterreinen, wegranden en af gravingen. Een aantal van de vangplaatsen bevestigen dat. Zeeuwse gastheersoorten zijn mogelijk Oxybelus bipunctatus, Tachyspex pompiliformis en Tachyspex ni- tudus, waarvan de eerstgenoemde op aantal dezelfde plaatsen voorkomt als H. ardens. Hedychridium ardens is vrij lastig te determineren, om dat deze soort met name heel variabel is in kleur en bestippeling. In de literatuur zijn dan ook vele beschrij vingen van variëteiten te vinden. Een in Nederland zeer zeldzame soort die is afgenomen. In Zeeland is er slechts een vondst, bij Haamstede in de periode van voor 1980. De goudwesp parasiteert bij de graafwesp Dryudella pinguis, en mogelijk ook bij Har- pactus lunatus, D. stigma, H. tumidus en Tachysphex obscuripennis. In tegenstelling tot Hedychridium ardens is deze soort minder gebonden aan zand en komt ze ook voor in kleistreken. In Zeeland is de soort bijna uitsluitend op zandgrond gevonden. Er is slechts een waarneming bekend van kleigrond en wel van een steilwand bij Heinkenszand. Dat is opmerkelijk, omdat haar gast heersoort de graafwesp Cerceris rybyensis door heel Zeeland algemeen voorkomt. Hoewel ze het Zuidoosten van het land vrij algemeen voorkomt, is gerstaeckeri in Zeeland slechts in 3 uurhokken vertegenwoordigd. Gastheer Cerceris rybyensis, leeft op zijn beurt dan weer van bijen, met name van de geslachten Halictus, Lasioglossum en soms ook van Andrena. Bijzonder is de waarneming uit de Kriekeputten bij Clinge waar naast Hedychrum gerstackeri ook Cerceris rybyens en diverse soorten groefbijen aanwezig waren. Hierdoor was een hele keten van soortafhankelijke insecten tegelijk in het veld waarneembaar. 120 Fauna ZeeCandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2008 | | pagina 126